IPV6

ده نکته مهم که در رابطه با IPV6 باید بدانید

در طی چندین سال گذشته، IPV6 به سوی تبدیل شدن به تکنولوژی اصلی متمرکز شده است.با این حال،بسیاری از متخصصین فناوری اطلاعات هنوز نمیدانند که از کجا باید شروع کنند،زیرا IPV6 با IPV4 بسیار متفاوت است.در این نوشته،۱۰ نکته را به اشتراک می گذاریم که به شما کمک خواهد کرد که IPV6 چگونه کار می کند.

۱: آدرس های IPV6،اعداد ۱۲۸ بیتی هگزا دسیمال هستند.

آدرس های IPV4 ساخته شده از چهار عدد هستند که یک ترکیب ۳۲ بیتی را تشکیل می دهد.آدرس های IPV6 شباهتی به IPV4 ندارند.آدرس های IPV6،۱۲۸ بیت طول دارند و از کاراکترهای هگزادسیمال تشکیل شده اند.

در IPV4،هر اکتت شامل عددی از ۰ تا ۲۵۵ می باشد.در IPV6 آدرس ها به صورت یک سری از هشت عدد هگزادسیمال چهار رقمی بیان می شوند که هر کدام شانزده بیت هستند(در مجموع ۱۲۸ بیت).آدرس های IPV6 گاهی اوقات می توانند به صورت مختصر بیان شوند که باعث میشود کوتاه تر دیده شوند.

IPV6

IPV6 هدرهای خاصی را برای انواع مختلف آدرس ها ذخیره میکند. احتمالا بهترین مثال معروف این است که آدرس های محلی یکسان همیشه با FE80 شروع می شوند.به طور مشابه آدرس های MULTICAST همیشه با FF0X شروع می شوند،X حاوی یک عدد از ۱ تا ۸ است.۲-آدرس های محلی UNICAST به راحتی قابل شناسایی هستند.

۲- صفرهای اصلی حذف می شوند.

به دلیل زیادی طول آنها،آدرس های IPV6 معمولا دارای تعداد زیادی صفر هستند.وقتی که یک بخش از یک آدرس با یک یا چند صفر شروع می شود،این صفرها چیزی بیش از متغیرهایی نیستند.بنابراین هر صفر اولیه میتواند حذف شود.برای درک بهتر به این آدرس نگاه کنید:

FE80:CD00:0000:0CDE:1257:0000:211E:729C

اگر این آدرس یک آدرس واقعی بود،هر صفر در یک بخش می تواند حذف شود.نتیجه به صورت زیر است:

FE80:CD00:0:CDE:1257:0:211E:729C

همانطور که میبینید حذف صفرهای پیشرو روش خوبی برای کاهش آدرس است.

۳- گاهی اوقات میتوان صفر های درونی را حذف کرد.

آدرس های IPV6 واقعی شامل بخش های طولانی از صفر هستند،که همچنین می توانند حذف شوند.به عنوان مثال،آدرس زیر را در نظر بگیرید:

FE80:CD00:0000:0000:0000:0000:211E:729C

در این آدرس،چهار بخش متوالی از صفر تشکیل شده اند.به جای صرفه جویی در صفرهای پیشرو،می توانید از تمام صفرهای متوالی خلاص شوید و آنها را با دو کولون جایگزین کنید.دو کولون به سیستم عامل می فهماند که همه چیز بین آنها صفر است.پس آدرس بالا به صورت زیر تبدیل خواهد شد:

FE80:CD00::211E:729C

شما باید دو مورد را در رابطه با حذف صفر بیاد داشته باشید.اول،شما یک بخش را در صورتی می توانید حذف کنید که فقط شامل صفر باشد.به عنوان مثال،توجه کنید که قسمت دوم آدرس نشان داده شده در بالا هنوز شامل صفر است.این صفرها حفظ شده اند،زیرا در این بخش ها اعدادی غیر صفر وجود دارند.دوم،شما می توانید نماد دو کولون را فقط یک بار در هر IP استفاده کنید.

۴- آدرس های LOOP BACK

در IPV4،آدرس تعیین شده ای وجود دارد که به عنوان LOOP BACK شناخته می شود.LOOP BACK برای هر دستگاه فعال شده با IPV4،۱۲۷٫۰٫۰٫۱ است.

مانند IPV4 یک آدرس LOOP BACK برای IPV6 نیز وجود دارد:

۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۰:۰۰۰۱

با این حال زمانی که تمام صفرها حذف شوند آدرس LOOP BACK شبیه یک آدرس معتبر نیست.آدرس LOOP BACK به این شکل است:.۱

۵- شما به یک MASK زیر شبکه نیاز ندارید:

در IPV4،هر ادرس IP با یک MASK زیر شبکه مربوطه همراه است.IPV6 از زیر شبکه ها استفاده می کند اما شناسه زیر شبکه در آدرس ساخته شده است.

در آدرس IPV6،۴۸ بیت اول،پیشوند شبکه هستند.۱۶ بیت بعدی شناسه زیر شبکه هستند و برای تعریف زیر شبکه ها استفاده می شوند.آخرین ۶۴ بیت شناسه واسط(که همچنین به عنوان شناسه رابط یا شناسه دستگاه شناخته می شود)است.

در صورت لزوم،بیت هایی که معمولا برای شناسه دستگاه ذخیره میشوند،می توانند برای MASK کردن زیر شبکه استفاده شوند.با این حال،به طور معمول لازم نیست،زیرا استفاده از زیر شبکه ۱۶ بیتی و ID دستگاه ۶۴ بیتی ۶۵٫۵۳۵ زیر شبکه را فراهم می کند.اما بعضی سازمانها در حال حاضر فراتر از ID های ۱۶ بیتی زیر شبکه هستند.

IPV6

۶- DNS هنوز یک تکنولوژی معتبر است.

در IPV4 رکوردهای هاست(A)  برای نشان دادن آدرس IP  یک هاست استفاده می شود.DNS هنوز در IPV6 استفاده می شود،اما رکورد هاست (A) توسط آدرس های IPV6 استفاده نمی شوند.در عوض از AAAA استفاده می کند که بعضی اوقات به عنوان Quad A ثبت می شود.دامنه IPV6.ARPA برای تبدیل نام میزبان به IP استفاده می شود.

۷- IPV6 میتواند راه خود را در شبکه های IPV4 تونل کند.

یکی از مواردی که پذیرش IP V6  را سخت می کند این است که IPV6 به طور کلی با شبکه های IPV4 سازگار نیست.در نتیجه،تعدادی از فناوری های انتقال به منظور تسهیل سازگاری شبکه از تونل زنی استفاده می کنند.دو تکنولوژی مانند Teredo و ۴ to 6 وجود دارد.اگر چه این فناوری ها به روش های مختلف کار می کنند،ایده اصلی این است که هر دو بسته های ipv6 را در داخل بسته های ipv4 بسته بندی می کنند.به این ترتیب،ترافیک IPV6 می تواند در یک شبکه IPV4 جریان یابد.با این حال،به یاد داشته باشید که نقطه پایان تونل در هر دو طرف به منظور بسته بندی و استخراج بسته های IPV6 مورد نیاز است.

۸- شما ممکن است قبلا از IPV6 استفاده کرده باشید.

از ابتدا با ویندوز ویستا،مایکروسافت به طور پیش فرض نصب و فعال نمودن IPV6 را آغاز کرد.از آنجا که این کار بصورت خودکار انجام می گیرد کامپیوتر شما میتواند ترافیک IPV6 را بدون اینکه شما بدانید پخش کند.البته به این معنی نیست که شما میتوانید IPV4 را رها کنید.همه سوئیچ ها و روترها IPV6 را پشتیبانی نمیکنند و بعضی از برنامه ها دارای آدرس های سخت افزاری برای آدرس IPV4 هستند.

۹- ویندوز به طور کامل از IPV6 پشتیبانی نمی کند.

این وحشتناک است،اما همانطور که مایکروسافت در حال پیاده سازی پروتکل IPV6 است،ویندوز به طور کامل از IPV6 پشتیبانی نمی کند.برای مثال،در ویندوز،یک ادرس IP  برای نامگذاری جهانی(UNC) به عنوان مثال(\\۱۲۷٫۰٫۰٫۱) ، را وارد کنید.اما شما این کار را با IPV6 نمی توانید انجام دهید.زیرا هنگامی که ویندوز یک کولون را می بیند،فرض میکند که شما یک نامه دیسک را ارجاع میدهید.

برای حل این مسئله مایکروسافت دامنه خاصی برای ترجمه آدرس IPV6 ایجاد کرده است.اگر میخواهید یک آدرس IPV6 را در یک کنوانسیون نامگذاری جهانی(UNC) وارد کنید،باید کلون ها را با خط تیره جایگزین کنید و end.ipv6.literal.net را به انتهای آدرس اضافه کنید.برای مثال FE80-AB00-200D-617B.ipv6.literal.net.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *