اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء (IoT) چیست و هر آنچه باید درباره آن دانست

اینترنت اشیاء (IoT) چیست؟

اینترنت اشیا ممکن است موضوع داغ در صنعت باشد، اما این یک مفهوم جدید نیست. در اوایل سال ۲۰۰۰، کوین اشتون زمینه کار برای اینترنت اشیا (IoT) را در آزمایشگاه AutoID MIT فراهم آورد. اشتون یکی از پیشگامان این مفهوم بود که به دنبال روش هایی بود که می توانست کسب و کار خود را با اتصال اطلاعات RFID به اینترنت بهبود بخشد. مفهوم ساده اما قدرتمند بود. اگر تمام اشیاء در زندگی روزمره با شناسه ها و اتصال بی سیم مجهز شده باشند، این اشیا می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و توسط کامپیوتر مدیریت شوند. اشتون در مقاله ای در سال ۱۹۹۹ برای مجله RFID نوشت:

“اگر ما کامپیوترهایی داشته باشیم که همه چیز را می دانستند- با استفاده از داده هایی که بدون هیچ گونه کمک از ما جمع شده بودند – ما می توانستیم همه چیز را پیگیری و شمارش کنیم و به شدت ضایعات، تلفات و هزینه ها را کاهش دهیم. ما زمانی که چیزی نیاز به جایگزینی، تعمیر یا فراخوانی دارند را میدانیم.ما باید به وسیله ابزار جمع آوری اطلاعات رایانه ها توانمند سازیم تا بتوانند در تمام جلوه های تصادفی خود، جهان را برای خودشان ببینند، بشنوند و بوی کنند. فناوری RFID و سنسور، رایانه ها را قادر به مشاهده، شناسایی و درک دنیای بدون محدودیت های داده های وارد شده انسان می کند. 

در آن زمان، این دید نیازمند پیشرفت های عمده تکنولوژی بود. پس از همه، چگونه ما همه چیز را در این سیاره متصل می کنیم؟ چه نوع اتصال بی سیم را می توان در دستگاه های ساخته شده استفاده کرد؟ برای اینکه بین  میلیاردها دستگاه جدید ارتباط برقرار کنید، چه تغییراتی باید به زیرساخت های اینترنتی موجود انجام دهید؟ چه چیزی به این دستگاه ها قدرت می دهد؟ چه چیزی باید توسعه یابد تا راه حل های موثر مقرون به صرفه شود؟ سوالاتی بیش از پاسخ به مفاهیم IoT در سال ۱۹۹۹ وجود داشت.

اینترنت اشیاء

امروزه بسیاری از این موانع حل شده است. اندازه و هزینه رادیوهای بی سیم به شدت کاهش یافته است. IPv6 به ما اجازه می دهد یک آدرس ارتباطی را به میلیاردها دستگاه اختصاص دهدیم. شرکت های الکترونیک در حال ساخت Wi-Fi و اتصال بی سیم تلفن همراه به طیف وسیعی از دستگاه ها هستند. پوشش داده های موبایل به طور قابل توجهی با بسیاری از شبکه های ارائه شده از سرعت پهنای باند به طور قابل توجهی بهبود یافته است. فن آوری باتری بهبود یافته است و شارژ خورشیدی دستگاه های متعدد ساخته شده است.

اینترنت اشیاء یک سیستم را که در آن اقلام در جهان فیزیکی و سنسورهایی که در این موارد قرار گرفته اند یا از طریق اتصال بی سیم و سیمی به اینترنت متصل هستند را توصیف می کند. این سنسورها می توانند از انواع مختلف اتصالات منطقه ای مانند RFID، NFC، Wi-Fi، بلوتوث و Zigbee استفاده کنند. سنسورها همچنین می توانند اتصال های گسترده ای از قبیل GSM، GPRS، ۴G و LTE داشته باشند.

 اینترنت اشیاء:

آزمایشات اولیه و راه اندازی شبکه های اینترنت از طریق اتصال به تجهیزات صنعتی آغاز شد. امروز، دیدگاه IoT گسترش یافته است تا همه چیز را از تجهیزات صنعتی به اشیاء روزمره متصل کند.این می تواند شامل موجودات زنده مانند گیاهان، حیوانات مزرعه و مردم نیز باشد. به عنوان مثال، پروژه پیگیری گاوداری از داده های جمع آوری شده از برچسب های موقعیت یابی رادیویی برای نظارت بر گاوها برای بیماری و رفتار در گله استفاده می کند. محاسبات پوشیدنی و دستگاه های بهداشت دیجیتال، مانند Nike + Fuel band و Fitbit، نمونه هایی از چگونگی اتصال مردم در چشم انداز اینترنت اشیا هستند.

از سنسورهای جمع آوری اطلاعات استفاده کنید

اشیاء فیزیکی که در حال اتصال هستند یک یا چند سنسور دارند. هر سنسور یک وضعیت خاص نظیر مکان، ارتعاش، حرکت و درجه حرارت را کنترل می کند. در IoT، این سنسورها به یکدیگر متصل می شوند این سنسورها اطلاعات جدید را به سیستم های شرکت و افراد ارائه می کنند.

تغییر نوع آیتم های ارتباطی در یک شبکه

تصور کنید اگر تمام تجهیزات شما توانایی برقراری ارتباط داشته باشد چه چیزی به شما می گویند؟ اشیاء فعال اینترنت اشیاء اطلاعاتی در مورد وضعیت و محیط اطراف خود را با افراد، سیستم های نرم افزاری و دیگر ماشین ها به اشتراک می گذارند. این اطلاعات را می توان در زمان واقعی به اشتراک گذاشت یا جمع آوری شده و در فواصل معین به اشتراک گذاشته شود. رفتن به جلو، همه چیز یک هویت دیجیتال و قابلیت اتصال دارد، به این معنی که شما می توانید با اشیاء شناسایی، پیگیری و ارتباط برقرار کنید. داده های IoT از محاسبات سنتی متفاوت است. داده ها می توانند در اندازه و مکرر انتقال داده شوند. تعداد دستگاه ها یا گره ها که به شبکه متصل هستند نیز در IoT بیشتر از رایانه های کامپیوتری سنتی است. این شبکه به کسب و کار اجازه می دهد تا بدون نیاز به برنامه های کاربردی و سرویس های مبتنی بر ابر یا مرکزی به طور خودکار کارهای اساسی خاصی را انجام دهد. این ویژگی ها فرصت هایی برای جمع آوری طیف وسیعی از داده ها را فراهم می کند، بلکه چالش هایی را در زمینه طراحی شبکه های امنیتی مناسب و امنیت ایجاد می کند.

اینترنت اشیاء

برای کسب و کار شما چه معنایی دارد؟

اینترنت اشیاء هر کسب و کار را تحت تاثیر قرار می دهد. موبایل و اینترنت اشیا  انواع دستگاههایی را که به سیستم های شرکت متصل می شوند تغییر می دهند. این دستگاه های جدید متصل نوع جدیدی از داده ها را تولید خواهند کرد. اینترنت اشیا بیشتر به کارآیی کسب و کار کمک می کند، اطلاعات را از طیف وسیعی از تجهیزات به دست می آورد، عملیات را بهبود می بخشد و رضایت مشتری را افزایش می دهد. IoT تاثیر عمیقی بر زندگی مردم خواهد داشت. این امر امنیت عمومی، حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی را با اطلاعات بهتر و ارتباط سریع تر این اطلاعات بهبود می بخشد. در حالی که راه های بسیاری وجود دارد که اینترنت اشیا می تواند بر جامعه و کسب و کار تاثیر بگذارد، حداقل سه مزیت عمده اینترنت اشیاء وجود دارد که بر هر کسب و کار تاثیر می گذارد که شامل ارتباطات، کنترل و صرفه جویی در هزینه است.

ارتباطات

اینترنت اشیاء اطلاعات افراد و سیستم ها، مانند وضعیت و سلامت تجهیزات (به عنوان مثال، روشن یا خاموش، شارژ، کامل یا خالی) و نشانه های حیاتی شخص را کنترل می کند. در اغلب موارد، ما به این اطلاعات دسترسی نداشتیم و یا به صورت دستی جمع آوری شده بود و غالبا به عنوان مثال، یک سیستم HVAC فعال با IOT می تواند گزارش دهد که آیا فیلتر هوای آن تمیز و به درستی کار می کند. تقریبا هر شرکت دارای دارایی هایی  است که می تواند آن ها را پیگیری کند. دارایی های فعال شده توسط GPS می توانند مکان و حرکت فعلی خود را به اشتراک بگذارند. در مراقبت های بهداشتی صنعت، IoT می تواند به بیمارستان کمک کند که مکان همه چیز از صندلی های چرخ دار و … را نشان دهد. در صنعت حمل و نقل، یک کسب و کار می تواند ردیابی زمان واقعی و شرایط بسته ها و پالت ها را انجام دهد. به عنوان مثال، می تواند از حسگر ها برای ردیابی محل کانتینر حمل و نقل یخچال و دمای فعلی خود استفاده کند.

کنترل

در بسیاری از موارد، یک کسب و کار یا مصرف کننده قادر به کنترل از راه دور دستگاه خواهد بود. به عنوان مثال، یک کسب و کار می تواند از راه دور یک قطعه خاص از تجهیزات را روشن یا خاموش کند یا درجه حرارت را در یک محیط تحت کنترل آب و هوا تنظیم کند. در همین حال، مصرف کننده می تواند از IoT برای باز کردن قفل ماشین خود و یا شروع به کار ماشین لباسشویی استفاده کند. هنگامی که یک خط پایه عملکرد ایجاد شده است، یک فرایند می تواند هشدارها را ارسال کند ناهنجاری ها و احتمالا پاسخ خودکار را ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر لنت ترمز در یک کامیون در نهایت نتواند کار کند، می تواند شرکت را به خارج کردن وسیله نقلیه از سرویس به طور خودکار برنامه ریزی کند.

صرفه جویی در هزینه

بسیاری از شرکت ها اینترنت اشیاء را برای صرفه جویی در هزینه می گیرند. اندازه گیری، به جای فقط تخمین ها، داده های عملکرد واقعی و سلامت تجهیزات را فراهم می کند. با استفاده از اطلاعات سنسور جدید، IoT می تواند به کم کردن هزینه های شرکت کمک کند و باعث کم کردن نقص در تجهیزات و اجازه دادن به کسب و کار برای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده شود. سنسورها همچنین می توانند مواردی مانند رفتار رانندگی و سرعت را اندازه گیری کنند تا هزینه سوخت و سایش و مصرف مواد را کاهش دهند. درخانه ها و کسب و کار نیز می تواند اطلاعاتی را ارائه کند که به مردم کمک می کند تا از مصرف انرژی و فرصت های صرفه جویی در هزینه استفاده کنند.

چگونه می توان شروع کرد:

 این فقط چند نمونه از این است که چگونه IoT می تواند به کسب و کار کمک کند. صرفه جویی در هزینه، پردازش خودکار و به دست آوردن بینش جدید در کسب و کار. برای دریافت مزایایی که IoT می تواند ارائه دهد، کسب و کار باید حداقل چهار مورد زیر را طی کند:

تعریف آنچه را که می خواهید از سنسورها بدست اورید.

در طول چند سال آینده، اکثر دستگاه های خریداری شده دارای سنسور هستند و بسیاری از موارد موجود را می توان با سنسورها مجتمع کرد. این طیف گسترده ای از منابع داده جدید برای افراد و سیستم ها برای بهبود زندگی و فرایندهای کسب و کار موجود تولید خواهد کرد. در یک محیط تجاری، IT باید تعریف کند که چه نوع اطلاعاتی می تواند از این سنسورها به دست آید. با این اطلاعات جدید IoT بهبود یافته است. به عنوان مثال، داده های سنسورهایی که موجب بروز ناهنجاری در ارتعاشات دستگاه می شوند می توانند برای پیش بینی و اجتناب از خرابی دستگاه استفاده شوند.

یک شبکه IOT و پایه امنیتی ایجاد کنید

بسیاری از استقرار های صنعتی IoT از شبکه های اختصاصی استفاده می کنند. به جای ساختن شبکه های اختصاصی، IT باید دستگاه های IoT را با شبکه های IP مبتنی بر استاندارد متصل کند. یک شبکه مبتنی بر IP به کسب و کار ها کمک می کند تا عملکرد، قابلیت اطمینان و قابلیت همکاری را که برای پشتیبانی از شبکه های IoT جهانی و ارتباط با اکوسیستم های شریک مورد نیاز است، ارائه دهند. علاوه بر این، بسیاری از کسب و کارها بر ایجاد راهکارهای امنیتی برای گوشی های هوشمند تمرکز می کنند، اما این تنها یک جنبه از جهان جدید تلفن همراه است. تکثیر از سنسورهای متصل شده و تجهیزات نگرانی های امنیتی جدید را فراهم می کند. ساختار هویت و احراز هویت نیز باید برای حمایت از “اشیا” و همچنین افراد به روز شود.

جمع آوری اطلاعات به همان اندازه که ممکن نیاز است.

 شرکت هایی که  اینترنت اشیاء را با دقت برنامه ریزی نمی کنند، با حجم و انواع داده هایی که IoT تولید می کنند، غرق خواهند شد. در حالی که هر سنسور ممکن است مقدار کمی داده را تولید کند، یک شرکت اطلاعات را از هزاران تا میلیون ها حسگر جمع آوری می کند. تکنولوژی داده های بزرگ، مانند Hadoop و NoSQL، می تواند  به سرعت جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل حجم های زیادی از داده های مختلف به شرکت ها کمک کند IoT. یک شرکت باید هر داده ای را که مربوط به فرآیندهای موجود است، جمع آوری کند. در صورت امکان و مقرون به صرفه بودن، یک شرکت باید همچنین اطلاعات اضافی را جمع آوری کند تا کسب و کار را قادر به پاسخگویی به سوالات جدید در آینده باشد.

اندازه و مقیاس ارائه دهندگان اینترنت اشیا را مرور کنید.

اینترنت اشیاء یک چشم انداز پیچیده با دسته های متعدد و بسیاری از فروشندگان در هر دسته است. چهار دسته اصلی از راه حل IoT عبارتند از: سنسور (ها) و رادیو (ها) که اغلب در دستگاه قرار دارد، یک پلت فرم مدیریت دستگاه M2M، یک پلت فرم تحویل راه حل و برنامه هایی است که دستگاه های IoT را قادر می سازد گزارش داده و یا عمل کنند . به عنوان یک شرکت شروع کننده IOT، IT و مدیران کسب و کار باید موقعیت مالی فروشندگان، دانش صنعت، مشارکت و گستردگی پیشنهادات را ارزیابی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *