Stream استریم و مفهوم آن در دوربین مدار بسته

 

سرعت فریم یا فریم ریت( Frame Rate)

جهت مشاهده یک تصویر از دوربین مدار بسته معمولی به طور طبیعی (بدون هیچگونه پرش تصویری) باید در یک ثانیه بین ۱ تا ۲۵ عکس را مشاهده کنیم هر چقدر تعداد این عکس ها کمتر باشد چشم انسان تصویر دوربین را بصورت فریز شده یا مقطع مقطع مشاهده می کند و هر چقدر تعداد این عکس ها در یک ثانیه بیشتر باشد تصویر طبیعی و بدون پرش مشاهده می شود که اصطلاحا به آن رئال تایم ( Real Time) گفته می شود، به سرعت ارسال تعداد عکس در واحد ثانیه به مرکز کنترل فریم ریت گفته می شود، تعداد آن نسبت مستقیم با کیفیت تصویر دوربین مدار بسته دارد. دومین عامل تاثیر گذار و سازنده استریم در یک دوربین مدار بسته، فریم ریت دوربین می باشد.

عامل تاثیر گذار سوم در تولید یک استریم دوربین مدار بسته پهنای باند یا بیت ریت تصویر دوربین می باشد. بیت ریت دوربین در واقع نرخ ارسال اطلاعات در بستر شبکه می باشد و بر حسب مگا بیت در ثانیه مشخص می شود به طور مثال بیت ریت یک دوربین سه مگا پیکسل در بستر شبکه می تواند ۳ مگا بیت در ثانیه باشد. از این رو این عامل هم به عنوان سومین عامل تعیین کننده در یک استریم تعریف می شود.

 سه عامل کیفیت (Resolution)، فریم ریت ( Frame Rate) و بیت ریت (Bit Rate) بهمراه یکدیگر یک استریم از دوربین مدار بسته را می سازند. به عنوان مثال یک استریم از دوربین ۴ مگا پیکسل به این صورت نوشته می شود، ۴MP@20FPS@3Mbps، و این به این مفهوم است که استریم ارسالی توسط دوربین با رزولوشن ۴ مگا پیکسل، فریم ریت ۲۰ فریم ثانیه و بیت ریت ۳ مگا بیت در ثانیه می باشد. حال که مفهوم استریم را توضیح دادیم به مفهوم های وابسته به آن می پردازیم. با ایران سکوریتی همراه باشید:

استریم اصلی ( Main Stream)

این استریم در واقع بالاترین کیفیت، فریم ریت و بیت ریت قابل دستیابی توسط دوربین می باشد که معمولا از آن برای ضبط تصویر دوربین روی مرکز کنترل استفاده می شود. همه دوربین های مدار بسته موجود در بازار استریم اصلی را ارائه می دهند و این استریم توسط مرکز کنترل ضبط می شود.

استریم دوم ( Sub Stream)

این استریم معمولا دارای رزولوشن، بیت ریت و فریم ریت خیلی پایین تری نسبت به استریم اصلی است، چرا که معمولا از این استریم دوربین ها برای انتقال تصویر روی موبایل با استفاده از بستر های محدود اینترنت  استفاده می کنند. خیلی از دوربین ها Sub Stream را ندارند و این مهم برای مشتریان در هنگام انتقال تصویر مشکل ساز می شود چرا که با استفاده از بستر اینترنت در صورتی که تصاویر دوربین ها با کیفیت، بیت ریت و فریم ریت بالا منتقل شوند، ارسال تصاویر با تاخیر همراه خواهد بود و زمانی که تعداد دوربین ها زیاد می شود این تاخیر و قطعی سیستم بسیار آزار دهنده می باشد.

استریم سوم ( Third Stream)

برخی از دوربین های مدار بسته قابلیت ارسال استریم سوم را هم دارند یعنی علاوه بر استریم اصلی برای ضبط، استریم دوم برای انتقال تصویر روی بستر اینترنت، استریم سومی را هم ارسال می کنند. استریم سوم این دوربین ها جهت ارائه بصورت مستقیم روی مانیتور یا ویدیو وال استفاده می شود. این استریم با کیفیت بالا، فریم ریت زیاد و بیت ریت متوسط به کاربران امکان مشاهده تصاویر دوربین های مدار بسته را به صورت با کیفیت فراهم می کند. این قابلیت در دوربین های محدودی وجود دارد و معمولا دوربین های هوشمند و پیشرفته بازار از این استریم پشتیبانی می کنند.

Stream
Stream

دوال استریم (Dual Stream)

برخی از دوربین های مدار بسته قابلیت ارسال دو استریم مجزا را به مرکز کنترل ضبط دارند این دوربین ها یک استریم اصلی با کیفیت، فریم ریت و بیت ریت بالا را ارائه می دهند و استریم دوم را با کیفیت، فریم ریت و بیت ریت پایین تری ارائه می دهند. از استریم اصلی برای ضبط تصویر در دستگاه ضبط ( NVR) استفاده می شود و از استریم دوم جهت انتقال تصویر استفاده می شود.

Tri Stream

همانگونه که در بالا گفته شد، برخی از دوربین ها بطور همزمان سه استریم مجزا تولید و به سمت مرکز کنترل ضبط ارسال می کنند، یعنی هم استریم اصلی جهت ضبط، استریم دوم برای انتقال تصویر و استریم سوم برای مشاهده تصاویر بصورت زنده روی مانیتور های مختلف مانند ویدیو وال (Video Wall) می باشد و مشتریان می توانند با کیفیت فوق العاده تصاویر زنده را مشاهده نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *