WDR چیست؟

WDR چیست؟

تکنولوژی WDR مخفف لاتین Wide Dynamic Range یک تکنولوژی جبران کیفیت تصویر در موقعیت های نوری مختلف است. در صنعت نظارت تصویری با سه نوع WDR سر و کار داریم. WDR، DWDR و True WDR در این مقاله در خصوص این سه تکنولوژی برای شما گزارش می دهیم.

  • WDR

تکنولوژی WDR به دوربین امکان می دهد تا در شرایطی که نور محیط تغییر می کند دوربین تصاویر با کیفیتی ارائه نماید. به عنوان مثال زمانی که دوربین برای تصویر برداری از در ورودی یک مجموعه نصب می شود و افراد از محیط پر نور حیاط وارد محیط کم نور داخل مجموعه می شوند، چهره فرد در دوربین های معمولی تیره می شود اما زمانی که دوربین مجهز به تکنولوژی WDR باشد دوربین در کسری از ثانیه تصویر فرد را به بهترین نحو ممکن تقویت کرده و تصویر با کیفیت مناسب را برای ضبط به NVR ارسال می کند.

تکنولوژی WDR به طور همزمان روشنایی، کنتراست، وضوح تصویر و جبران سازی نور در مناطق تاریک تصویر را کنترل کرده و در صورت ضعف جبران می نماید. WDR هم در دوربین های آنالوگ و هم IP وجود دارد. واحد اندازه گیری WDR بر حسب db سنجیده می شود و هر چقدر عدد ان بالاتر باشد دوربین در شرایط نوری نا مساعد تر تصاویر با کیفیت تری ارائه می نماید. بیشترین میزان WDR تا زمان نگارش این مقاله حدود ۱۷۰db می باشد.

  • DWDR

تکنولوژی DWDR مخفف لاتین Digital Wide Dynamic Range، بهبود کیفیت تصویر در شرایط متفاوت نوری بصورت نرم افزاری را دیجیتال WDR می گویند. در این حالت بهبود کیفیت تصویر با استفاده کنترل اشعه گاما در مناطق تاریک تصویر بصورت نرم افزاری انجام می شود. معمولا DWDR در ۸ سطح مجزا تنظیم می شود، تنظیم سطوح هشت گانه در دیجیتال WDR باعث می شود تا تصویر دوربین در شرایط نوری مختلف با به حداقل رساندن تاری و شفافیت های مضر، تصویر با کیفیت را ارائه کند.

  • True WDR یا Sensor WDR

تکنولوژی True WDR نوع دیگری از WDR است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، در تکنولوژی True WDR دوربین می تواند چندین تصویر در زمان و موقعیت های مختلع از منظره برداشت نماید و سپس با تطبیق تصاویر با یکدیگر مناطق تیره تصویر را به لحاظ نوری جبران کند.

معمولا True WDR در سه سطح کم، متوسط و زیاد و با توجه به شرایط نوری مختلف تنظیم می شود. برای اینکه بهترین کیفیت تصویر را در این دوربین ها داشته باشیم باید به دقت کالیبراسیون WDR را در این دوربین ها انجام دهیم. تنظیم در حالت True WDR کم در شرایط نوری نا مساعد تصویر مناسبی را ارائه نمی دهد از سوی دیگر تنظیم در حالت زیاد می تواند نقاط مختلف تصویر را بیش از اندازه شفاف کند از این رو باید در تنظیم میزان True WDR دقت زیادی به خرج دهیم. این تکنولوژی به Sensor WDRهم معروف است.

دوربین های مجهز به تکنولوژی WDR از هر نوعی از قیمت بیشتری نسبت به دوربین های معمولی برخوردار هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *