تا چه اندازه با مفهوم ایستگاه مجازی کیونپ آشنا هستید؟

تا چه اندازه با مفهوم ایستگاه مجازی کیونپ آشنا هستید؟

تا چه اندازه با مفهوم ایستگاه مجازی کیونپ آشنا هستید؟ #مقاله-جدید

ذخیره‌سازهای تحت شبکه کیونپ تنها یک ابزار ساده برای نگه‌داری، آرشیو و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها نیستند. این ابزارها به لطف نرم‌افزارهای قدرتمندی که کیونپ برای آن‌ها ارائه کرده قابلیت‌هایی به مراتب فراتر از یک رسانه ذخیره‌ساز دارند. یکی از این قابلیت‌های کاربردی مجازی‌سازی است که نقش مهمی در شبکه‌های نرم‌افزار محور دارد. Virtualization Station راه‌حل مجازی‌سازی ارائه شده از سوی کیونپ است. راهکار فوق بر مبنای فناوری مجازی‌ساز Intel VT یا AMD-V اجازه می‌دهد چند ماشین مجازی را روی ذخیره‌ساز ایجاد کرده و مدیریت کنید. فناوری ایستگاه مجازی‌ساز اجازه می‌دهد به شکلی منعطف از ذخیره‌ساز خود استفاده کنید. راهکار فوق اجازه می‌دهد ماوس، صفحه‌کلید و مانیتور را به ذخیره‌ساز متصل کنید و یک شبکه خصوصی میان ماشین‌های مجازی به وجود آورید یا ویژگی GPU pass-through به منظور ارائه توان پردازشی به ماشین‌های مجازی با کارت گرافیکی که روی ذخیره‌ساز نصب شده استفاده کنید. مجازی‌سازی در این سطح یک ویژگی منحصر به فرد دارد. با توجه به این‌که ذخیره‌ساز‌های کیونپ از اسنپ‌شات‌هایی برای حفاظت از فایل‌ها استفاده می‌کنند، در نتیجه مشکلاتی همچون خرابی فنی یا خراب شدن هارددیسک‌های مجازی ماشین‌های مجازی را تهدید نمی‌کند.

تا چه اندازه با مفهوم ایستگاه مجازی کیونپ آشنا هستید؟
تا چه اندازه با مفهوم ایستگاه مجازی کیونپ آشنا هستید؟

ایستگاه مجازی‌ساز کیونپ

‌فناوری ایستگاه مجازی‌سازی قابلیت‌های کاربردی جالبی دارد که موارد زیر جزء شاخص‌ترین موارد هستند:

  • نصب ساده: کاربر تنها با یک کلیک قادر است ایستگاه مجازی‌سازی را از سایت کیونپ دانلود کرده و نصب کند.

  • ایستگاه مجازی‌سازی عملکردی چند سکویی داشته و از سامانه‌های عامل مختلفی همچون ویندوز یا سایر توزیع‌های لینوکسی پشتیبانی می‌کند.

  • پیکربندی سطح دسترسی کاربران، ویژگی فهرست کنترل دسترسی اجازه می‌دهد کاربرانی که باید به ماشین مجازی دسترسی داشته باشند را مدیریت کنید.

  • مدیریت متمرکز ماشین‌های مجازی: ایستگاه مجازی‌سازی اجازه می‌دهد هر یک از ماشین‌های مجازی را به شکل متمرکز مدیریت کنید و به بهترین شکل بر فرآیند تخصص منابع به شکل منحصر به فرد برای هر ماشین مجازی نظارت کنید.

  • تعامل ساده با ماشین‌های مجازی: کاربر می‌تواند با چند کلیک ساده ورودی‌ها و خروجی‌هایی مبتنی بر فرمت‌های فایلی ova، vmx، ovf و qvm از ماشین‌های مجازی دریافت کند.

  • بازیابی و تهیه نسخه پشتیبان از ماشین مجازی: برای هر ماشین مجازی ممکن است خرابی‌های ناخواسته‌ای رخ دهد که از دست رفتن اطلاعات را به همراه دارد. به همین دلیل کیونپ راهکار تهیه نسخه پشتیبان از ماشین‌های مجازی را ارائه کرده است. ویژگی اسنپ‌شات که به آن اشاره شد مانع از آن می‌شود تا اطلاعات برای همیشه از دست بروند.

دسترسی دائمی به ماشین‌های مجازی

برای آن‌که بتوانید به ماشین‌های مجازی که به این شکل ایجاد می‌شوند دسترسی داشته باشید تنها به یک مرورگر مدرن همچون کروم نیاز دارید تا از راه دور به ماشین مجازی متصل شده و به تعامل بپردازید. البته این امکان وجود دارد تا برای هر ماشین مجازی یک اتصال VNC پیکربندی کنید.

سوییچ مجازی‌سازی با وضعیت‌های مختلف

در فرآیند مجازی‌سازی کاربران می‌توانند به سه شکل زیر با شبکه در ارتباط باشند:

شبکه Bridge : شبکه فوق یک اتصال اترنت به ماشین مجازی برقرار می‌کند. در وضعیت فوق ذخیره‌ساز و سوییچ مجازی به شکل مشترک به رابط شبکه متصل می‌شوند و بر مبنای راهگزینی مبتنی بر اینترنت، اطلاعات را انتقال می‌دهند.

شبکه External: در این حالت یک پورت شبکه برای سوییج مجازی تعریف می‌شود تا مسیردهی اختصاصی میان سوییچ و شبکه خارجی برقرار شود.

شبکه Internal: اگر هیچ رابط شبکه‌ای به سوییچ متصل نشود، شبکه‌ای کاملا بسته ساخته می‌شود. در چنین حالتی هر ماشین مجازی متصل به سوییچ آدرس آی‌پی خاص خود را دارد.

درگاه یو‌اس‌بی در تعامل با ویژگی GPU pass-through
ویژگی GPU pass-through اجازه می‌دهد از پردازنده گرافیکی ذخیره‌ساز به عنوان منبع تامین توان ماشین‌های مجازی استفاده کرد تا ماشین‌ها از توان پردازنده گرافیکی برای انجام کارهای خود استفاده کنند.

تبدیل ذخیره‌ساز به کامپیوتر شخصی
امروزه مفهوم کامپیوترهای شخصی کاملا دگرگون شده و حتا یک بورد کوچک رزبری‌پای نیز می‌تواند به یک کامپیوتر شخصی تبدیل شود! فناوری QvPC کیونپ چند فناوری مختلف را به خدمت می‌گیرد تا ذخیره‌ساز تحت شبکه به یک کامپیوتر شخصی تبدیل شود. در این حالت کاربر با اتصال ماوس، صفحه‌کلید و مانیتور به ذخیره‌ساز یک کامپیوتر شخصی در اختیار دارد. برای دستیابی به چنین ویژگی جالبی تنها کاری که باید انجام دهید مراجعه به سایت کیونپ بخش HD Station و نصب برنامه QVM است. البته راهکار مجازی‌سازی کیونپ کاربردهای دیگری همچون استقرار اکتیودایرکتوری ویندوز، Windows Exchange و حتا آزمایش نرم‌افزارهای کاربردی دارد که برای اجتناب از طولانی شدن بحث به سراغ معرفی آن‌ها نرفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.