سوییچ مناسب کسب‌وکار شماکدام است ؟

سوییچ مناسب کسب‌وکار شماکدام است ؟

ستون اصلی در هر شبکه‌ای در سطح سازمانی، سوییچ آن شبکه است. سوییچ‌ها در شبکه‌های سازمانی اجزای مختلفی از قبیل پی‌سی‌ها، پرینترها، روترها و دستگاه‌های مختلف دیگر را به یکدیگر متصل می‌کنند و افزایش تعداد این اجزای متصل به شبکه، باعث افزایش پیچیدگی شبکه نیز می‌شود. بنابراین، ممکن است برای آن‌که قادر باشید به این نیاز فزاینده پاسخ دهید، نصب یک سوییچ جدید را برای شبکه خود حیاتی ببینید. اما کدام‌یک از انواع سوییچ برای شبکه سازمانی شما مناسب است؟ سوییچ مدیریت‌نشده یا Unmanaged Switch، سوییچ هوشمند یا Smart Switch و سوییچ مدیریت‌شده یا Managed Switch. کدام‌یک برای شما مناسب‌تر خواهد بود؟

چه نوع سوییچی مناسب کسب‌وکار شماست ؟
چه نوع سوییچی مناسب کسب‌وکار شماست ؟

سوییچ‌های مدیریت‌نشده

دو ویژگی مشخص سوییچ مدیریت‌نشده یا Unmanaged Switch، پایین‌ترین قیمت در بین سه دسته و دارا بودن ساده‌ترین نصب است. این سوییچ‌ها از اولویت‌بندی داده پشتیبانی نمی‌کنند و در عمل هیچ گزینه و تنظیمی در اختیار شما نمی‌گذارند. بنابراین، سوییچ‌های مدیریت‌نشده مناسب مواقعی هستند که اپلکیشن‌های پیچیده‌ای مورد استفاده نیستند و ترافیک هم سبک است؛ مثلا دفاتر کوچکی که دارای حداکثر ده کاربر هم‌زمان هستند.

سوییچ‌های هوشمند (Smart Switches)

حالا اگر تعداد کاربران و دستگاه‌ها بیشتر شود و در عین حال، نیازی به امکانات خاص برای کنترل همه‌جانبه نباشد،‌ سوییچ‌های هوشمند به مناسب‌ترین انتخاب برای کسب‌وکار تبدیل می‌شود. زیرا در این موقعیت، امکان اولویت‌بندی داده‌ها یک امکان حیاتی خواهد بود. کسب‌کارهای متوسط که کمتر از صد کاربر در شبکه خود دارند، می‌توانند با سوییچ‌های هوشمند، چنین امکاناتی در اختیار داشته باشند:

  • تنظیمات اولیه مثل MAC Address و نرخ داده

  • تعیین اولویت بالاتر برای ترافیک حیاتی

  • تقسیم شبکه به چندین شبکه مجازی (یا VLAN)

  • استفاده از QoS برای اولویت‌بندی دستگاه‌های خاص

  • گروه‌بندی پورت‌ها با یکدیگر برای تجمیع پهنای باند آن‌ها

  • اعتبارسنجی دستگاه‌های متقاضی برای اتصال به شبکه

سوییچ‌های مدیریت‌شده (Managed Switches)

در شبکه‌های بسیار بزرگ با دستگاه‌های مختلف که از دپارتمان‌های مختلف سازمان به‌صورت همزمان به شبکه متصل هستند، مدیریت دسترسی به کاری دشوار تبدیل می‌شود. در این شبکه‌ها باید حداکثر امکانات پیکربندی را داشت و به امکانات پیشرفته نظارتی، امکانات محدودکننده، PoE و امکانات دیگری مجهز بود. هر سوییچ مدیریت‌شده با دارا بودن حداکثر ۵۲ پورت، امکاناتی را ارایه می‌دهد که با سوییچ‌های هوشمند نمی‌توان در اختیار داشت.

منبع : سایت لینکسیس

از مطالب دیگر سایت ما دیدن فرمایید :

  • طراحی کلاسیک جدید ترین روتر وای فای لینکسیس
  • روتر EA8100 لینکسیس برای اولین بار با قابلیت StarHub عرضه شد
  • روتر بیسیم Velop لینکسیس هیچ نقطه کوری در خانه شما بجا نمی گذارد !!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

popup