مقالات و آموزش ها

سوییچ KVM چیست، چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

سوییچ KVM چیست، چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟#آموزشی

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات پیرامون شبکه‌های کامپیوتری و به ویژه رک‌سرورها سوییچ KVM است. سوییچی که اجازه می‌دهد چند سرور را کنترل کنید. اصطلاح KVM به سه محصول صفحه‌کلید، ماوس و مانیتور اشاره دارد که درون یک محصول واحد قرار گرفته‌اند. در بیشتر موارد درون یک رک‌ چند سرور قرار دارد که برای مدیریت هر یک از آن‌ها باید صفحه‌‌‌کلید، ماوس و مانیتور‌های جداگانه‌ای خریداری کنید که رویکرد عاقلانه‌ای نیست، زیرا مشکلات نگه‌داری و مهم‌تر از آن هزینه‌های جانبی زیادی دارد. برای حل این مشکل سوییچ KVM ابداع شد.

سوییچ KVM چیست، چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

سوییچ KVM چیست، چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

سوییچ‌های KVM به یک کنسول تکی متصل می‌شوند و به مسئول نگه‌داری از شبکه اجازه می‌دهد از طریق یک کنترل مرکزی نظارت دقیقی اعمال کند. مهم‌ترین نکته قبل از خرید سوییچ KVM، تعداد سرورهایی است که قصد کنترل آن‌ها را دارید. بیشتر سوییچ‌های KVM  با درگاه‌های کمی عرضه می‌شوند و نیازی ندارند نرم‌افزار خاصی روی آن‌ها نصب شود و کنترل آن‌ها از طریق کلید‌های فیزیکی امکان‌پذیر است. این مدل سوییچ‌ها برق موردنیاز را از سرور دریافت می‌کنند و نیازی به منبع تغذیه جداگانه ندارند. سوییچ‌های پیشرفته‌تر درگاه‌های بیشتری ارائه می‌کنند و به فناوری‌های جدیدتری تجهیز شده‌اند و اغلب u1 یا u2 فضای رک را به خود اختصاص می‌دهند. این مدل سوییچ‌ها می‌توانند از آی‌پی برای مدیریت و کنترل بهتر سرور استفاده کنند و امکان خاموش و روشن کردن آن‌ها از راه دور امکان‌پذیر است. دومین فاکتور مهم کیفیت خوب و پایداری تصویر و پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف است. سوییچ‌های kvm حداقل به دو درگاه تجهیز شده‌اند که اگر سوییچ‌ها به یکدیگر متصل شوند، اجازه می‌دهند سرورهای بیشتری را کنترل کنید. در گذشته کاربرد سوییچ‌ها محدود به مراکز داده‌‌ای بود که دست‌کم ۱۶ سرور در آن‌ها قرار داشت، اما امروزه در بیشتر منازل، کاربران بیش از یک کامپیوتر شخصی دارند که برای صرفه‌جویی در هزینه‌ و فضا از یک سوییچ kvm استفاده می‌کنند. نکته‌ای که بد نیست به آن اشاره داشته باشیم نوع خاصی از سوییچ‌های kvm است که کی‌وی‌ام روی بستر آی‌پی (IPKVM) سرنام KVM over IP نام دارند. در این محصولات سوییچ و یک ریزکنترل‌کننده در قالب یک محصول واحد آماده شده و به بازار عرضه می‌شوند و قادر هستند تصویر سیستم را همراه با سیگنال‌های ماوس و صفحه‌کلید دریافت کنند و اطلاعات را به یک بسته داده‌ای تبدیل کنند و از طریق کارت شبکه‌ داخلی روی شبکه ارسال کنند. این سوییچ‌های KVM امکان مدیریت از راه دور را فراهم می‌کنند. البته کار کردن با این سوییچ‌ها به کمی مهارت و آموزش‌های لازم نیاز دارد.

فاکتورهایی که در زمان خرید باید به آن‌ها دقت کنید

قابلیت پشتیبانی از سیستمعاملها: برخی از سوییچ‌ها تنها از تعداد مشخصی از سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی می‌کنند.
قابلیت اتصال بی‌سیم: سوییچ‌های kvm پیشرفته قابلیت دریافت آی‌پی دارند و اجازه کنترل از راه دور را می‌دهند. برخی از مدل‌های نیز از ماوس‌ و صفحه‌کلید بی‌سیم پشتیبانی می‌کنند.
تعداد درگاه‌ها در سوییچ KVM: تعداد درگاه‌ها در یک سوییچ kvm بیان‌گر این موضوع است که چه تعداد سرور را می‌توان به آن‌ها متصل کرد. یک سوییچ KVM مجهز به ۸ درگاه اجازه می‌دهد تا ۸ سرور را کنترل کنید. سوییچ‌های kvm عمدتا با ۲، ۴، ۸، ۱۶ و ۳۲ درگاه به بازار عرضه می‌شوند.
فاکتورهای دیگری همچون نحوه جابه‌جایی سوییچ از یک سرور به سرور دیگر، ابعاد کنسول، میزان مصرف برق، کیفیت تصویر، ال‌ای‌دی‌ها، حداقل و حداکثر دمای قابل پشتیبانی، وزن و جنس موارد به‌کار رفته در ساخت سوییچ اشاره کرد.
کنسول سوییچ KVM: کنسول به تعداد خروجی‌های صفحه‌کلید، ماوس و مانتیور که روی سوییچ قرار گرفته‌اند و برای کنترل سرورها استفاده می‌شوند اشاره دارند. درگاه‌های صفحه‌کلید و ماوس از نوع PS/2 و یو‌اس‌بی هستند و درگاه‌های مانتیور نیز معمولا HDMI، VGA ، DVI  و Displayport  هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.