فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور ( قسمت اول )

فن رک مونت سرور

فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور

هنگامی که سرور ها کار می کنند ، گرما تولید می کنند و این گرمای زیاد برای عملکرد تجهیزات الکترونیکی مضر است . معمولا اتاق سرور و دیتا سنتر فضای محدود و کوچکی است ، سرور های شبکه گرمای زیادی در این اتاق سرور تولید می کنند . از این رو استفاده از یک راه حل برای خنک کردن درون اتاق سرور یک چالش مهم به حساب می آید . خوشبختانه راه حل های زیادی وجود دارد که می توان این حرارت را از بین برد . فن های تهویه ، درب پشتی رک برای  چرخش هوای درون رک ، فن های متحرک تهویه ، استفاده از زایده ها مختلف برای هدایت هوای گرم و سرد درون رک و مواردی شبیه به آن همه به خنک کردن هوای درون رک کمک می کنند . همچنین کنترل کننده هایی وجود دارند که با کنترل اتوماتیک دمای درون رک بصورت خودکار یک یا چند فن را روشن یا خاموش می کنند تا کیفیت هوا و گرمای درون رک سرور را در حالت مطلوب حفظ کنند .

فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور
فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور

سیستم خنک کننده دیتا سنتر

خنک نگه داشتن دیتا سنتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است . هنگامی که از دیتا سنتر و اتاق سرور صحبت می کنیم ، وجود سیستمی که بتواند دمای درون دیتا سنتر و رک شبک را مدیریت کند ، یک چالش مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد . حقیقت این است که گرما برا قطعات الکترونیکی اصلا خوب نیست و سرور های روشن گرما تولید می کنند ، سرور های بیشتر ، حرارت بیشتری تولید می کنند که می تواند به سیستم های درون اتاق سرور آسیب جدی وارد کند این آسیب همچنین عمر سرور را کم می کند . راههای زیادی برای خنک کردن درون رک و اطراف سرور ها وجود دارد ، این راه حل ها را برای شما توضیح خواهیم داد .

فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور
فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور

یکی از ابتدایی ترین راه حل هایی که برای خنک کردن سرور ها مورد استفاده قرار گرفت استفاده از مدل توزیع هوای نا منظم به درون اتاق سرور بود ، در این روشن واحد های تهویه مطبوع اتاق سرور در اطراف دیتا سنتر قرار داده می شدند و مقدار زیادی هوای خنک را به درون اتاق پرتاب می کردند تا تجهیزات الکترونیکی را خنک کنند همچنین در قسمت هایی از اتاق فن های بازگشتی ، هوای گرم را از اتاق تخلیه می کردند .

منبع : سایت Cable Organizer

از مطالب دیگر سایت ما دیدن فرمایید :

قفسه رک و کشو ها ; یک جای امن برای نگهداری تجهیزات شبکه بصورت محرمانه

رک دیاگرام و نرم افزارهای چیدمان رک

نکات مهم در هنگام خرید رک های سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

popup