مقالات

نحوه‌ی نصب تابلوی پچ‌پنل و سوئیچ

پچ‌پنل

نحوه‌ی نصب تابلوی پچ‌پنل و سوئیچ

از پچ پنل و سوئیچ اترنت معمولاً به منظور اتصال تمامی ابزارها در مراکز دیتا استفاده می‌شود. آنها معمولاً روی رَک سرور سوار می‌شوند تا کارکردهای مرتبط را انجام دهند. بسیاری افراد تمایلی به نصب پچ‌پنل در اتاق ارتباطات خود ندارند و تمایل زیادی به نصب تعداد زیادی سیم و کابل از پچ پنل به سوئیچ دارند. در عمل یک سیستم مدیریت کابل ایده‌آل می‌تواند این وضعیت را مدیریت کند. در نتیجه یک سیستم کابل‌کِشی با طراحی خوب و ساختاریافته وجود دارد.

پچ پنل در برابر سوئیچ

از نظر ظاهری، پچ‌پنل و سوئیچ از این نظر به هم شبیه هستند که هر دو دارای ردیف‌هایی از سوکت هستند. در واقع یک پچ پنل ابزاری پسیو است که ردیفی از پورت‌ها را دارد که برای مدیریت کابل بکار می‌رود تا پورت‌های متعدد را کنار هم نگه می‌دارد تا کابل‌های ورودی و خروجی را به هم متصل کند. توانایی برچسب‌ زدن یا نام‌گذاری یک کابل در پچ پنل، روشی تمیز و سازمان‌یافته را برای شناسایی جریان سیگنال و رفع مشکلات فنی، فراهم می‌سازد. از سوی دیگر، یک سوئیچ شبکه از تعدادی پورت اترنت برخوردار است اما دارای یک ابزار فعال است که دستگاه‌ها را با استفاده از سوئیچینگ بسته ، به هم وصل
می‌کند تا دیتا را دریافت و پردازش کند و آنرا به سمت ابزار مقصد هدایت نماید. در کابل‌کِشی ساختاریافته، پورت‌های سوئیچ را می‌توان به پورت‌های پچ پنل متصل کرد که اجازه می‌دهد ابزارهای اترنت بصورت شبکه‌ای به هم متصل شوند.

پچ‌پنل

نحوه‌ی نصب تابلوی پچ‌ پنل و سوئیچ

مراحل نصب برای پچ پنل و سوئیچ

  • مرحله ۱: تعیین اینکه در کجا پچ پنل و سوئیچ قرار است نصب شوند

محیط کار مناسب دستگاه‌ها و تجهیزات، باعث می‌شود آنها به‌خوبی کار کنند و حفظ شوند. جریان هوا و تهویه باید مناسب و کافی باشد.

  • مرحله ۲: تهیه پچ‌کابل‌هایی با طول مورد نظر و نشان دادن اینکه چه تعداد کابل نیاز دارید

کابل‌های شل هزینه‌ی مواد اولیه و نصب را بالا می‌برند و مدیریت کابل را سخت می‌سازند.

  • مرحله ۳: مشخص کنید که کدام پورت سوئیچ به کدام پورت پچ پنل قرار است نصب شود (اینکه کابل‌های برق چطور باید کشیده شوند، باید مدنظر قرار گیرد)

این حرکت ظریف، در وقت و فرایند نصب صرفه‌جویی می‌کند.

  • مرحله ۴: پچ پنل و سوئیچ را به یک rack-mounted floor که در قفسه‌ی سیم‌کشی قرار دارد، متصل کنید.

رَک باید پچ پنل و سوئیچ را در خود جای دهد (عرض استاندارد آن ۱۹ اینچ است)

  • مرحله ۵: کابل‌های آماده‌شده را کابل‌کِشی کنید تا پورت سوئیچ به پورت پچ پنل متصل شود.

در صورت نیاز این کابل‌ها را می‌توان از پورتی به پورت دیگر منتقل کرد تا تغییرات لوکیشن به شبکه، تسهیل شود

  • مرحله ۶: مدیریت افقی و عمودی کابل و عمودی را اجرا کنید و تسمه‌های مخصوص بستن کابل را بکار گیرید تا کابل‌ها بصورت مرتب کنار هم قرار گیرند تا در آینده راحت‌تر بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید

  • مرحله ۷: هر کابل را با برچسب یکسانی در هر دو سر کابل، علامت‌‌گذاری کنید.

وقتی به تمام پورت‌های پچ پنل و سوئیچ می‌رسید، می‌توانید ابتدا و انتهای هر اتصال را با هم منطبق سازید تا
بعداً بتوانید برای عیب‌یابی آنها را راحت‌تر تشخیص دهید.

مدیریت کابل از پچ پنل به سوئیچ

  • مدیریت افقیِ کابل

از مدیریت افقی کابل می‎‌توان به منظور پشتیبانی از مسیر گذر کابل‌‎های پَچ، از پچ پنل به سوئیچ، استفاده کرد. پنل مدیریت افقی کابل، در کاربردهای مختلف از سبک‌های گوناگونی برخوردار است: میله اتصال‌دهنده، رینگ‌های دی‌شکل، فینگر داکت، نوارهای بُرسی و رینگ انتهایی. از اینها می‌توان بصورت راندوم استفاده کرد تا کابل‌کِشی کارآمدتر شود. ویدئوهای زیر مدیر افقیِ کابل را با مدیر رینگ‌های انتهایی به منظور مرتب‌سازی و تمیزسازی رَک‌های آشفته نشان می‌دهند.

  • مدیر عمودیِ کابل

مدیریت عمودی کابل نیز به مطالبات مربوط به مسیریابی کابل، می‌پردازد. مدیر دی-رینگ عمودی کابل به قطر ۳ اینچ و مدیر عمودی پلاستیکی به عرض ۳ اینچ بهمراه فینگرهای شعاع خمش، معمولاً بین پچ پنل و سوئیچ استفاده می‌شوند. از آنها به منظور ایجاد انحنایی با شعاع مناسب برای پشتیبانی از کابل‌ها استفاده می‌شود. این بهمراه تسمه‌های بستن کابل، یک سیستم کابل‌کِشی سازمان‌یافته و تمیز فراهم می‌سازند.

  • بست‌های کابل و برچسب‌های کابل

بست‌های کابل و برچسب‌زنی روی کابل نیز به نصب کارآمدتر کابل کمک می‌کنند. وقتی سیستم شبکه ساختار یافت، تعداد زیادی کابل درون رَک قرار می‌گیرند و به سمت ابزارهایی که باید وصل شوند، کشیده می‌شوند. بست‌های کابل، رایج‌ترین ابزار برای کنار هم قرار دادنِ کابل‌ها هستند. در عین حال برچسب‌های کابل می‌توانند تسهیلاتی فراهم کنند که باعث افزایش کارایی می‌شود، ضایعات را کاهش می‌دهند، ایمنی را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند همه‌چیز با نظم و مرتب انجام شود.

نتیجه:

پچ پنل و سوئیچ، امکان بسط اکسس پوینت‌های قابل ردگیریِ را می‌دهند که یک راه‌حل مدیریت اتکاپذیر و
باثبات را فراهم می‌سازند. بنابراین نصب صحیح پچ پنل و سوئیچ، نقش زیادی در کل مدیریت کابل دارند.
از پچ پنل به سوئیچ، خطی جامع از ابزارهای مدیریت کابل به منظور حفاظت و پشتیبانی از کابل‌ها بکار می‌روند.

پرشیا

منبع : سایت اکوئیپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.