تجهیزات پسیو شبکه, تجهیزات شبکه, کابل شبکه

چگونگی انتخاب بهترین کابل ETHERNET

چگونگی انتخاب بهترین کابل اترنت

چگونگی انتخاب بهترین کابل ETHERNET

 اگرچه انتخاب کابل‌های LAN نسبتا ساده بنظر می‌رسد، با این وجود این کابل‌ها نیز دارای برخی از مشخصه‌هایی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند و نقش مهمی در فرآیند تصمیم گیری صحیح ایفا می‌کند. برخی از این معیار‌ها شامل موارد زیر است:

فرکانس/سرعت

سرعت/فرکانسی پشتیبانی شده توسط کابل، مشخصه ای است که باید بسته به استفاده شما از شبکه و مشخصه‌های دستگاه‌های اتصالی به این کابل، انتخاب شود. به عبارت دیگر، اگر سخت افزار و اتصال شبکه شما امکان سرعت 1 Gbps را فراهم می‌کند، در صورتی که کابل cat با پهنای 600MHz خریداری کنید که از سرعت 10Gbps پشتیبانی می‌کند، مزیت چندانی برای شما نخواهد داشت، اما در عوض هزینه بیشتری را خواهید پرداخت.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید به زودی سخت افزار شبکه خود را ارتقا دهید، یا می‌خواهید شبکه قابل توسعه ایجاد کنید، انتخاب فرکانس‌های بالاتر هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت اما در عوض در بلند مدت به سود شما خواهد بود.

چگونگی انتخاب بهترین کابل اترنت

چگونگی انتخاب بهترین کابل اترنت
www.ddcpersia.com

به یاد داشته باشید که کابل‌های 100MHz و 250MHz معمولا امکان برقراری حداکثر سرعت تا 1Gbps را فراهم می‌کنند، در حالی که کابل‌های 500MHz، 600MHz، و 1000MHz امکان برقراری سرعت تا 10Gbps را فراهم می‌کنند.

طول

در ادامه چگونگی انتخاب بهترین کابل ETHERNET کیفیت و عملکرد عالی برای هر محصولی مهم است، اما در صورتی که کابل بیش از اندازه کوتاه باشد، این کیفیت فایده چندانی نخواهد داشت. بنابراین، با توجه به نیاز خود، کابل‌های LAN را با اندازه مناسب انتخاب کنید. همچنین در کابل‌های بسیار طولانی، احتمال اختلال در پاکت‌های ارسالی وجود دارد.

دوام

دوام مناسب کابل LAN به این معناست که قادر خواهید بود از آن محصول برای مدت طولانی تری استفاده کنید. به عبارت دیگر، کابل‌های با دوام بیشتر و مستحکم تر، در دراز مدت از لحاظ مالی صرفه بیشتری برای شما خواهند داشت.

نسخه کابل

در محیط اطراف خود، اغلب با کابل‌های Cat 5 یا Cat 5e برخورد می‌کنید. با این وجود، کابل‌های Cat 6 در سرعت‌های بالاتر نسبت به نسخه‌های قبل خود مطمئن تر هستند. در واقع، Cat 6 با نسخه‌های پیشین خود سازگار است، بنابراین می‌توانید در استفاده‌های خود بسته به پهنای باند مورد استفاده هر دستگاه، از ترکیبی از این کابل‌ها استفاده کنید.

تا کنون، اغلب روتر‌ها از سرعت 10 یا 100 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند. با این وجود، روتر‌های اترنت با سرعت بیشتر از 1 گیگابیت در حال گسترش هستند. تمامی نسخه‌های ذکر شده شامل 6، 5a و 5 قادر به کار با روتر‌های با سرعت 1 گیگابیت هستند. نسخه قدیمی تر Cat 5 دیگر به عنوان نسخه استاندارد شناخته نمی شود، با این وجود از لحاظ فنی از سرعت‌های 1 گیگابیت و بیشتر پشتیبانی می‌کند.

کابل Cat 6 به صورت کامل مجوز کار با سرعت‌های 1 گیگابیت و بیشتر را دارد. این نکته به این معناست که می‌تواند در این سرعت‌ها بهترین عملکرد را داشته باشد. همچنین توانایی کار در سرعت‌های 10 گیگابیت بر ثانیه را نیز دارد. با این وجود، در این سرعت‌ها به محدوده‌های مجاز Cat 6 نزدیک می‌شود و برای اطمینان بیشتر، بهتر از است در سرعت‌های بالاتر از Cat 7 با قابلیت‌های 40 گیگابیت بر ثانیه استفاده کنید.