تجهیزات پسیو شبکه, تجهیزات شبکه, کابل شبکه

کابل‌های Cat دارای شیلد و بدون شیلد

تفاوت کابل‌های UTP و STP

کابل‌های Cat دارای شیلد و بدون شیلد

 تعریف کابل UTP

کابل زوج سیم تابیده شده بدون شیلد (UTP) رایج ترین نوع میدوم‌های ارتباطی در دنیای امروز است. فرکانس کاری این کابل‌ها برای انتقال داده و نیز سیگنال صوتی مناسب است. بنابراین، اغلب از آن‌ها در خطوط تلفن استفاده می‌شود.

یک زوج سیم تابیده شامل دو هادی ایزوله (معمولا از جنس مس) است که دور یکدیگر تابیده شده اند. از رنگ‌های مختلف برای تعین هر سیم استفاده می‌شود. علاوه بر این، از این رنگ‌ها برای تعین هادی‌های مشخص در یک کابل استفاده می‌شود و به وسیله آن‌ها تعین می‌شود که کدام سیم‌ها زوج یکدیگر هستند و ارتباط آن‌ها با سایر زوج سیم‌ها در یک باندل بزرگ‌تر از سیم‌ها چگونه است.

در کابل‌های زوج سیم تابیده، دو سیم هادی دور یکدیگر تابیده می‌شوند که به میزان قابل توجهی نویز ناشی از منبع بیرونی را کاهش می‌دهد. نویز بیان شده زمانی تولید می‌شود که دو سیم موازی یکدیگر اند که باعث افزایش سطح ولتاژ در سیم نزدیک‌تر به منبع می‌شود. این موضوع ترمیناسیون خطوط را به هم زده سیگنال نهایی دارای اعوجاج خواهد بود. این موضوع در انتقال‌های فرکانس بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

تعریف کابل STP

کابل زوج سیم تابیده شده دارای شیلد (STP) یک شبکه بافته شده یا فویل فلزی اضافی دارد که هر مجموعه از هادی‌های داخلی را درون خود جای می‌دهد. این پوشش فلزی از نفوذ نویز الکترومغناطیسی جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند از پدیده crosstalk، که اثر ناخواسته یک مدار (یا کانال) بر مدار (یا کانال) دیگر است، جلوگیری کند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یکی از خطوط (که به عنوان نوعی آنتن گیرنده عمل می‌کند و در متون فنی به عنوان خط قربانی شناخته می‌شود) برخی از سیگنال‌های گذرنده در خط دیگر (که به عنوان آنتن فرستنده یا خط مهاجم شناخته می‌شود) را دریافت می‌کند. این اثر می‌تواند حین مکالمات تلفن (خطوط تلفن قدیمی) و شنیدن صدای شخص دیگر در پس زمینه مشاهده شود. شیلد کردن هر یک از زوج سیم تابیده می‌تواند اغلب crosstalk را حذف کند.

لازم به ذکر است که شیلد اطراف این سیم‌ها به گراند متصل می‌شوند.

  تفاوت کابل‌های UTP و STP


تفاوت کابل‌های UTP و STP
www.ddcpersia.com

 

تفاوت کابل‌های UTP و STP

UTP (زوج سیم تابیده بدون شیلد) و STP (زوج سیم تابیده شیلد دار) انواعی از کابل‌های دارای زوج سیم‌های تابیده هستند که به عنوان یک مدیوم ارتباطی رایج عمل می‌کنند و اتصال مطمئن تجهیزات الکتریکی را فراهم می‌کنند. اگر چه طراحی و ساخت آن‌ها متفاوت است اما هر دو یک هدف مشترک را محقق می‌کنند.

تفاوت اساسی میان UTP و STP این است که UTP دارای سیم‌هایی است که به منظور کاهش نویز و crosstalk دور هم تابیده شده اند. در مقابل، STP کابل مسی تابیده شده‌ای است که درون شیلد فویل یا شیلد مشبک قرار داده شده است تا از تداخلات الکترومغناطیسی پیشگیری شود. با توجه ماهیت دوگانه میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی و کوپل آن‌ها روی یکدیگر، وجود میدان‌های مغناطیسی متغیر در محیط می‌تواند منجر به القای جریان در خطوط انتقال شود و لذا ایجاد محیط رسانا با پتانسیل 0 حول سیم‌ها می‌تواند از نفوذ این میدان‌ها جلوگیری کند.