کابل‌‌ Cat6 / کابل شبکه cat6

چرا کابل‌‌های شبکه Cat6 به نسبت سایر کابل‌ها پر طرفدارتر هستند؟

اولین نکته‌ای که متخصصان شبکه در زمان پیاده‌سازی یک شبکه به آن دقت می‌کنند نوع کابلی است که قرار است در زیرساخت شبکه یک سازمان یا شرکت استفاده شود. تفاوت‌های تکنیکی مستتر در کابل‌ها باعث شده تا هر یک قابلیت‌های خاص خود را داشته باشند. 

برخی از متخصصان شبکه یک اصل کلی برای خود متصور شده‌اند که همواره جدیدترین انتخاب بهترین انتخاب است، در حالی که این‌گونه نیست و تجربه نشان داده در بیشتر پروژه‌های امروزی نباید به سراغ کابل‌های با ظرفیت بالا همچون Cat 8 برای پیاده‌سازی یک شبکه عادی یا Fast Ethernet  رفت. امروزه کابل‌های Cat7 و Cat 8 عمدتا در ارتباط با شبکه‌های ویژه و پر سرعتی که نیازمند پهنای باند زیادی هستند استفاده می‌شوند و تقریبا بیشتر کسب‌وکارهای رایج به چنین کابل‌هایی نیاز ندارند. به همین دلیل کابل‌های Cat5e و Cat 6 پر کاربرد هستند. به لحاظ ظاهری کابل‌های Cat6 نسبت به اسلاف خود یکسری تفاوت‌های ظاهری دارند که از آن جمله می‌توان به ضخامت بیشتر هر سیم، تعداد دورهای بیشتر در زوج‌های درهم‌تنیده و قرار گرفتن تفکیک‌کننده زوج در وسط کابل اشاره کرد.

هرچه تعداد پیچش در زوج‌های درهم تنیده بیشتر باشد، میزان تداخل الکترومغناطیس و افت سیگنال در زمان انتشار کمتر خواهد بود. به بیان دیگر، تعداد پیچش‌های بیشتر اجازه می‌دهند تا سیگنال مسافت بیشتری در طول سیم حرکت کند و بدون آن‌که نرخ از دست رفتن داده‌ها به مشکل جدی تبدیل شود، سیگنال‌ها را با کیفیت بالایی به دستگاه‌های کلاینت متصل به شبکه تحویل داد. در کابل‌های Cat6 برای آن‌که تابیدگی میان زوج‌ها در وضعیت پایداری قرار بگیرد از یک تفکیک‌کننده پلاستیکی استفاده می‌‌شود.

همچنین ضخامت کابل‌های شبکه Cat 6 در حالت معمول باید برابر با 23 AWG سرنام American write gauge باشد. به‌طور کلی کابل‌های شبکه با توجه به جنس مغزی، ضخامت مغزی، مقدار پیچش هر دو رشته و مقدار پیچش چهار زوج درهم‌تنیده، نویز‌ها و عوامل تخریب‌کننده سیگنال را با شدت کم یا زیاد از خود عبور دهند. به‌طور معمول، کابل‌های Cat6 از فرکانس 250 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند، ضخامت 23 AWG دارند، افت سیگنال آن‌ها برابر با 19.8 dB است و پهنای باند/مسافت 1Gbs/100m تا 10Gpbs/55m را پشتیبانی می‌کند. لازم به توضیح است که به غیر از کابل‌های Cat7 که از سوکت GG45 استفاده می‌کنند، سایر کابل‌های شبکه منجمله Cat 6 از سوکت RJ45 استفاده می‌کنند.

از نکات مهمی که در ارتباط با کابل Cat6 باید به آن دقت کنید نوع روکش به‌کار رفته در مدل sftp است. کابل‌های SFTP کابل‌های دارای شیلد و فویل هستند که به خوبی می‌توانند پارازیت‌های محیطی را دفع کرده و در برابر جریانات الکترومغناطیس مقاوم باشند. در نتیجه گزینه‌ ایده‌آلی برای به‌کارگیری در محیط‌های خارج از ساختمان هستند، به ویژه محیط‌هایی که ممکن است خطر آسیب‌دیدگی یا نفوذ کابل را تهدید کند. به‌طور معمول، کابل‌هایی که جنس روکش آن‌ها از نوع PVC است مقاومت خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند، اما در زمان آتش‌سوزی دود سمی و شعله زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از کابل‌هایی که روکش آن‌ها LSZH است استفاده کنند. دقت کنید کابل‌های LSZH قیمت بیشتری نسبت به کابل‌های PVC دارند.

‌کابل‌های Cat6 و Cat6a چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کابل‌های شبکه انواع مختلفی دارند و هر یک کاربردهای خاص خود را دارند. شبکه‌های بی‌سیم با سرعت کم سابقه‌ای در حال گسترش هستند، در تمامی شبکه‌های بزرگ و کوچک کابل‌ها ستون فقرات شبکه‌ها هستند. تولید‌کنندگان برای آن‌که مصرف‌کنندگان در به‌کارگیری کابل‌ها با مشکل خاصی روبرو نشوند اقدام به دسته‌بندی کابل‌ها کرده‌اند. این دسته‌بندی (category) در اصطلاح به‌نام cat شناخته می‌شود. در مقابل این واژه عددی قرار می‌گیرد که هرچه این عدد بیشتر باشد بیان‌گر توان عملیاتی بهتر و تداخل کمتر کابل است. با توجه به این‌که کابل‌های شبکه توان عملیاتی مختلفی دارند و هر یک برای کاربردهای خاص استفاده می‌شوند، به همین دلیل باید برآورد دقیقی از شبکه‌ای که قرار است در محیط یک شرکت یا سازمان پیاده‌سازی شود به دست آید تا کابل درستی استفاده شود. با توجه به این‌که کابل‌ها قیمت یکسانی ندارند، کارشناسان شبکه در زمان پیاده‌سازی شبکه‌ها باید به دقت نیازهای یک پروژه را محاسبه کنند. در میان کابل‌های شبکه دو کابل cat6 و cat6a کاربرد بیشتری نسبت به کابل‌های دیگر دارند.

کابل Cat6

 کابل Cat6 یکی از پر کاربردترین کابل‌های حال حاضر است که در مقایسه با اسلاف خود تغییراتی داشته است. از جمله این تغییرات می‌توان به اسپیلین نایلونی و محافظ الکتریکی به کار گرفته شده در این کابل برای کاهش تداخل سیگنال‌ها در یکدیگر و افزایش استقامت کابل در برابر نویزها اشاره کرد. کابل‌های Cat6 به شرکت‌ها اجازه می‌دهند در پروژه‌هایی که توان عملیاتی شبکه ممکن است به 10 گیگابیت برسد از کابل‌های فوق استفاده کنند. با این حال کابل‌های فوق در مسافتی که قادر به پشتیبانی از آن هستند دارای محدودیت هستند و دستیابی به سرعت فوق در فاصله 5.5 متری امکان‌پذیر است که همین مسئله محدوده تحت پوشش این کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های رده قبل یعنی cat5 و cat5e را با محدودیت روبرو می‌کند. با این حال، کابل cat6 در مسافت‌های کوتاه سرعت بسیار بیشتری نسبت به اسلاف خود ارائه می‌کند. همچنین به این نکته دقت کنید که کابل‌های فوق در برابر خم کردن سخت‌تر هستند.

کابل cat6a

Cat6a کابل بعدی شبکه است که کاراکتر a در ابتدای این کابل‌ها بیان‌گر augmented به معنای تکمیل یافته است. این کابل‌ها نسبت به کابل‌های cat6 ضخیم‌تر بوده و باز هم لایه حفاظتی آن بهبود پیدا کرده تا مشکل تداخل سیگنال‌ها و محدودیت در کابل‌کشی را برطرف کنند. سرعت کابل‌های cat6a به 10 گیگابیت بر ثانیه می‌رسد، با این تفاوت که قادر هستند تا فاصله 100 متر چنین سرعتی را حفظ کند. این کابل‌ها عمدتا برای پیاده‌سازی شبکه در محیط‌های صنعتی کاربرد دارند و با توجه به این‌که انعطاف‌پذیری کمتری دارند در ارتباط با کابل‌کشی‌های منازل مسکونی استفاده نمی‌شوند. کابل‌های Cat6a می‌توانند پهنای باند ارسال داده‌ها را دو برابر افزایش داده و تداخل سیگنال‌ها در یکدیگر را کاهش دهند. رویکرد فوق باعث می‌شود تا داده‌ها با سرعت و اطمینان بیشتری در فواصل دورتر انتقال پیدا کنند. تفاوت مهم دیگر کابل‌های cat6a با کابل‌های cat6 در این است که این گروه عمدتا دارای محافظ هستند که همان‌گونه که اشاره شد برای مصارف صنعتی گزینه ایده‌آلی هستند.

کابل cat6

Cat6a کابل بعدی شبکه است که کاراکتر a در ابتدای این کابل‌ها بیان‌گر augmented به معنای تکمیل یافته است. این کابل‌ها نسبت به کابل‌های cat6 ضخیم‌تر بوده و باز هم لایه حفاظتی آن بهبود پیدا کرده تا مشکل تداخل سیگنال‌ها و محدودیت در کابل‌کشی را برطرف کنند. سرعت کابل‌های cat6a به 10 گیگابیت بر ثانیه می‌رسد، با این تفاوت که قادر هستند تا فاصله 100 متر چنین سرعتی را حفظ کند. این کابل‌ها عمدتا برای پیاده‌سازی شبکه در محیط‌های صنعتی کاربرد دارند و با توجه به این‌که انعطاف‌پذیری کمتری دارند در ارتباط با کابل‌کشی‌های منازل مسکونی استفاده نمی‌شوند.

کابل‌های Cat6a می‌توانند پهنای باند ارسال داده‌ها را دو برابر افزایش داده و تداخل سیگنال‌ها در یکدیگر را کاهش دهند. رویکرد فوق باعث می‌شود تا داده‌ها با سرعت و اطمینان بیشتری در فواصل دورتر انتقال پیدا کنند. تفاوت مهم دیگر کابل‌های cat6a با کابل‌های cat6 در این است که این گروه عمدتا دارای محافظ هستند که همان‌گونه که اشاره شد برای مصارف صنعتی گزینه ایده‌آلی هستند.

 

برای مشاوره و خرید محصولات با شماره زیر تماس بگیرید