تجهیزات پسیو شبکه, تجهیزات شبکه, کابل شبکه

کابل cat 8 چیست و چه مزایایی دارد؟

کابل cat 8

کابل cat 8 چیست و چه مزایایی دارد؟

کابل‌های شبکه یکی از ملزومات مهم دنیای شبکه هستند. اگر در شبکه‌ای از کابل‌های بی کیفیت یا نامتناسب با نیازهای کسب‌وکار استفاده شود، خروجی به شکل غیر قابل توصیفی فاجعه‌بار خواهد بود، زیرا زمانی که کلاینت‌ها یا کاربران قصد دریافت فایل‌های چندرسانه‌ای را دارند، باید مدت زمان قابل توجهی به انتظار بنشینند تا فایل‌های ارسال شده را دریافت کنند. به همین دلیل در زمان پیاده‌سازی یک شبکه لازم است، الزامات مکانی که قرار است شبکه در آن پیاده‌سازی شود به دقت محاسبه شود. کابل‌های شبکه در ظرفیت‌ها و استانداردهای مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. جدیدترین استاندارد کابل‌های شبکه کابل cat8 است که برای پروژه‌های خاصی استفاده می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، با توجه به قیمت بالایی که این کابل‌ها دارند، توصیه نمی‌شود در هر شبکه‌ای از آن‌ها استفاده کنید، زیرا در بیشتر موارد ظرفیتی به مراتب فراتر از نیازهای مصرف‌کننده ارائه می‌کنند.

کابل شبکه Cat8   چیست؟

جدیدترین کابل مسی شبکه Cat8 نام دارد که فرکانسی برابر با 2 گیگاهرتز معادل 2000 مگاهرتز داشته و تا 30 تا حداکثر 36 متر کابل‌کشی را بسته به نوع کابل‌کشی پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل با اسلاف خود تفاوت‌های قابل محسوسی دارد. به‌طور مثال، کابل‌های سری Cat 7 تا فاصله 200 متر از حداکثر سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند، اما فرکانس آن‌ها برابر با 600 مگاهرتز است. کابل شبکه Cat 8 به شیلدی مقاوم در برابر نویز تجهیز شده، اما این لایه محافظ نیست که باعث شده این کابل‌ متمایز از اسلاف خود باشد. کابل Cat8 می‌تواند سرعت 25 گیگابیت بر ثانیه و در برخی موارد 40 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند. در نتیجه حداکثر سرعت داده‌ها را در شبکه‌های 25GBASE-T و 40GBASE-T ارائه می‌کند. این کابل‌ها ظاهری شبیه به کابل‌های دیگر دارند و همچنان از کانکتورهای RJ45 پشتیبانی می‌کنند. در کابل‌های Cat.8 همانند مدل‌های پیشین از زوج کابل‌های درهم تنیده شده مسی استفاده شده که مجهز به حفاظ الکتریکی هستند. این کابل‌ها با جدیدترین استاندارد ANSI/TIA 568-C.2-1 هماهنگ هستند. با توجه به این‌که کابل‌های Cat .8 سرعت و پهنای باند بیشتری ارائه می‌کنند برای کاربردهای همه منظوره‌ای که به پهنای باند زیادی نیاز ندارند مناسب نیستند. این کابل‌ها که کارکرد اصلی آن‌ها در مراکز داده است، عمدتا در اندازه‌های کوتاه تولید و به کار گرفته می‌شوند. به همین دلیل نباید برای سیم‌کشی‌های ادارای از این مدل کابل‌ها استفاده کرد. با توجه به این‌که کابل‌های Cat 8 در مقایسه با کابل‌های Cat 6.A پهنای باندی بیشتر (چهار برابر) را ارائه می‌کنند قادر به بهبود سطح عملکردی مراکز داده هستند. لازم به توضیح است که کابل‌ Cat .8 به دو زیرمجموعه Cat 8.1 و Cat 8.2 طبقه‌بندی می‌شود. تفاوت میان این دو کابل در نوع شیلد به کارگرفته شده و سازگاری با کانکتورها است.

به‌طور مثال، در کابل Cat 8.1 از کانکتورهای 8p8C استفاده شده که سازگاری کامل با نسخه‌های قدیمی دارند، در حالی که Cat 8.2 با کانکتورهای TERA و GG45 استفاده می‌شود. تفاوت دیگر این دو کابل در نوع شیلد به کار گرفته شده در ساخت آن‌ها است. در کابل Cat 8.1 از شیلد F/UTP و U/FTP و در کابل Cat 8.2 از شیلد F/UTP و S/FTP استفاده شده است. قطر کورد این کابل 22، 23، 24 و 26 AWG بوده و قادر است تا دمای 60 درجه سانتی‌گراد بدون مشکل کار کند.  یکی دیگر از تفاوت‌های این دو سری به پشتیبانی از استانداردهای پیشین باز می‌گردد. کابل‌های Cat 8.1 با تجهیزات Cat 6a یا به عبارت دقیق‌تر با کلاس EA سری Cat6a سازگار هستند، در حالی که کابل‌های Cat 8.2 با استاندارد Cat 7 و Cat 7A یا به عبارت دقیق‌تر با کلاس FA سازگاری دارند. کابل‌های Cat 8.1 در فاصله 30 متر از سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند و در بازار ایران نیز وارد شده‌اند. همان‌گونه که اشاره شد این کابل‌ها مخصوص مراکز داده‌ای طراحی شده‌اند که فاصله چندانی میان سوییچ‌ها و سرورها قرار ندارد. همان‌گونه که اشاره شد Cat8 با مدل‌های قبل از خود سازگاری داشته و در به‌کارگیری آن با سوکت‌ها و کیستون‌های استاندارد نسل‌های قبل مشکل خاصی وجود ندارد.

پرشیاسیستم نماینده رسمی محصولات پسیو برند اکوئیپ آلمان در ایران می باشد .

برای مطالعه کابل شبکه Cat 7 چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *