تجهیزات پسیو شبکه, تجهیزات شبکه, کابل شبکه

معرفی کلی انواع کابل‌های Cat

معرفی کلی انواع کابل‌های Cat

معرفی کلی انواع کابلهای Cat

هنگام انتخاب کابل‌های اترنت، مواردی مانند سرعت ها، cat‌ها و کابل‌ها مقداری گیج کننده خواهد بود. در این بخش، این عبارات را تعریف کرده و مزایا و معایب هریک را با هم مقایسه می‌کنیم. با اینکار، شما قادر خواهید بود تا بهترین کابل اترنت را برای خانه یا محل کار خود انتخاب کنید.

معنای cat چیست؟ 

هنگام خرید کابل ها، ممکن است متوجه دسته بندی آن‌ها به صورت Cat5 یا Cat6e شده باشید. درواقع Cat اول کلمه Category به معنای دسته بندی است. عددی که پس از آن می‌آید، بیانگر نسخه پشتیبانی شده توسط کابل است. یک قاعده کلی وجود دارد که اعداد بالاتر نشان دهنده سرعت و فرکانس بالاتر است، که در مقیاس مگاهرتز سنجیده می‌شود. مانند اغلب تکنولوژی ها، کابل‌های جدید‌تر از پهنای باند بالا‌تر پشتیبانی می‌کنند، بنابراین سرعت دانلود و اتصال در این کابل‌ها بالاتر خواهد بود.

به یاد داشته باشید که کابل‌های اترنت طولانی تر، سرعت انتقال کمتری دارند. کابل‌های خریداری شده برای استفاده شخصی به ندرت از 100 متر طولانی هستند و لذا این طول محدود کننده سرعت انتقال نخواهد بود.

در زیر، لیستی از قابلیت‌های هر یک از انواع کابل‌های Cat آورده شده است.

دسته بندی

شیلد

حداکثر سرعت انتقال

حداکثر پهنای باند

Cat 3

بدون شیلد

10 Mbps

16 MHz

Cat 5

بدون شیلد

10/100 Mbps

100 MHz

Cat 5e

بدون شیلد

1 Gbps

100 MHz

Cat 6

با شیلد یا بدون شیلد

1 Gbps

250 MHz

Cat 6a

با شیلد

10 Gbps

500 MHz

Cat 7

با شیلد

10 Gbps

600 MHz

Cat 7a

با شیلد

10 Gbps

1 GHz

Cat 8

با شیلد

40 Gbps

2 GHz

کابل‌های اترنت برای اتصالات در محیط‌های اداری و خانگی استفاده می‌شود که مبتنی بر زوج سیم‌های مسی به هم تابیده درون یک کابل عمل می‌کند. cat‌های 5، 6، و 7 همگی از این استاندارد استفاده می‌کنند. تابیدن سیم‌ها به یکدیگر امکان برقراری تعادل جریان را فراهم می‌کند، زیرا جریان یکی از سیم‌ها به یک سمت و جریان سیم دیگر در جهت مخالف سیم اول است، و لذا میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده و اندوکتانس متقابل آن ها، یکدیگر را خنثی می‌کند.

با بهره گیری از این تکنولوژی، داده‌ها در مسافت‌های قابل ملاحظه بدون نیاز به حفاظت‌های میدانی ویژه خطوط انتقال، انتقال داده می‌شوند و هزینه‌های پیاده سازی به مراتب پایین‌تر از روش‌های انتقال دیگر خواهد بود.

انواع کابلهای Cat از نظر شیلد

از لحاظ شیلد، کابل‌های cat دارای استاندارد‌هایی هستند که در زیر آورده شده است:

  • U/TPP: کابل بدون شیلد، زوج سیم تابیده بدون شیلد

  • F/UTP: کابل با شیلد فویل، زوج سیم تابیده بدون شیلد

  • U/FTP: کابل بدون شیلد، زوج سیم تابیده با شیلد فویل

  • S/FTP: کابل شیلد دار بافته شده، زوج سیم تابیده با شیلد فویل

در کاربرد این نوع کابل ها، به دلیل فاصله نزدیک و نیز rise time و fall time‌های کوتاه سیگنال فرکانس بالا، crass talk و نویز می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. لذا شیلد مناسب کابل در کاربرد‌های حساس دارای اهمیت بالایی است. با افزودن این محافظ‌های فلزی در اطراف کابل‌ها، میدان‌های الکترومغناطیس بیرونی بلاک می‌شوند.

برای مطالعه راهنمای گام به گام نصب درست رک سرور کلیک کنید