آموزش دوربین مداربسته, دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مدار بسته هایک ویژن

انواع لنز دوربین مدار بسته هایک ویژن

انواع لنز دوربین مدار بسته هایک ویژن

لنز دوربین چیست:

لنز به مجموعه ای از عدسی ها گفته می شود که ار آن برا ی تنظیم و ارسال نور محیط بر روی چیپ تصویر استفاده می شود. کلا لنز های دوربین مدار بسته به پیشرفتگی لنز های دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری نیستد به دلیل اینکه یکی ازممیزه های قیمت در دوربین ها قیمت لنز آنها می باشد. خرید دوربین مدار بسته با توجه به محیطی که دوربین باید نصب گردد و ویژگی های لنز آن نسبت به محیط باید انتخاب گردد.

فاصله کانونی لنز:

فاصله کانونی لنز مبین زاویه دید یا وسعت  دید است. این فاصله را با میلیمتر اندازه گیری می کنند. لنزها با توجه به فاصله کانونی آنها مشخص می شوند هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید کمتر است و هرچه فاصله کانونی کمتر باشد میدان دید وسیعتر خواهد شد. هرچه فاصله کانونی یک لنز بیشتر باشد ، زاویه دید آن باریک تر می شود. افراد با استفاده از لنزهای با فاصله کانونی بزرگتر از آنچه با چشم ما مشاهده می کنند بزرگتر به نظر می رسند. از طرف دیگر ، لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه زاویه دید بسیار گسترده تری می گیرند. بنابراین، عناصر در قاب بسیار کوچکتر از آنچه برای چشم ما هستند به نظر می رسند.      

انواع لنز:

1- لنز ثابت (Fix Lenz)

لنز دوربین مدار بسته ثابت دارای فاصله کانونی ثابت می باشد. به این معنی که فضای مورد نظری که ثابت کرده ایم را تصویر برداری می کند و تغییر فاصله کانونی وجود ندارد.

2- لنز با فاصله کانونی متغیر(Vari Focal Lenz)

در این نوع لنز بر خلاف لنز ثابت امکان تغییر  فاصله کانونی وجود دارد. و می توان بصورت دستی فاصله کانونی را تغییر داد. و زاویه دید و عمق دیدی را به دلخواه تنظیم کرد.

3- لنز موتور دار(Motorize Lenz)

لنز های موتور دار مانند لنز های متغیر یا Vari Focall دارای فاصله کانونی متغیر می باشند که زایه دید و عمق متغیری دارند.          

تفاوت این دولنز تنظیمات فاصله کانونی آنهاست که در لنز وریفوکال این تنظیم بصورت دستی و در لنز های موتر دار، تنظیم لنز توسط ریموت از راه دور انجام می گردد. لنز های موتور دار دارای عددی است که کنار آن با درج حرف انگلیسی X به معنی میزان بزرگنمایی لنز را مشخص می نماید.

لنز ها دیگری نیز در دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند که بر اساس نیاز کاربر سفارش داده می شوند از جمله این لنزها می توان به لنز چشم ماهی (Fish Eye) اشاره نمود.

لنز چشم ماهی ) FishEye):

این نام از چشم ماهی که دارای  زاویه دید وسیعی می باشد انتخاب شده است. در این نوع لنز زاویه ای بین 140  درجه تا 180 درجه را می توان تصویر برداری نمود. با بکار گیری از دو لنز چشم ماهی زاویه دید را به 360 درجه می توان ارتقا داد. در پروژه های خاص که رویت کامل محیط مورد نیاز امی باشد از این نوع  لنزها استفاده می گردد.

دوربین های هیک ویژن دارای لنزهای 2.8 / 3.6 / 4.6  / 6.0 / 8.0  و  12  بوده که دو لنز 2.8 و 3.6 در رده لنزهای (wide) و لنز 6.0 متوسط و لنز 12 بصورت زوم قرار می گیرند. جدول زیر نشان دهنده لنزها با زاویه دید و فاصله آنها می باشند.

 دوربین های شرکت هایک ویژن توانایی استفاده از لنزهایی که ذکر شد را بر اساس درخواست کاربر و محیطی که نیاز به تصویر برداری می باشد را داراست. مشخصات مربوط به لنز در هریک از بسته بندی های دوربین مدار بسته هایک ویژن درج شده که بر اساس درخواست کاربر می توان آنرا انتخاب نمود.

توصیه برای خرید و نصب دوربین:

خرید و نصب دوربین مدار بسته نیاز به تخصص داشته که در صورت عدم اطلاع کافی پروژه دچار مشکلات عدیده خواهد گردید. لذا توصیه می گردد که برای مشاوره و خرید دوربین مدار بسته از شرکت های معتبر استفاده شود.

شرکت پرشیا سیستم نماینده رسمی و خدمات پس از فروش محصولات نظارت تصویری کمپانی هایک ویژن آمادگی خودرا جهت مشاوره، فروش و عقد قرار دادهای تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش را اعلان می نماید. با خاطری آسوده مشاوره، طراحی و خرید دوربین مدار بسته خودرا با ما بسپارید تا امنیت محل مورد نظر شما گارانتی گردد.