دوربین پلاک خوان نوعی دوربین مداربسته است که نسبت به سایر انواع دوربین‌ها ساختار متفاوت‌ و پیچیده‌تری دارد. دوربین‌های پلاک خوان کارایی ویژه‌ای دارند و با توجه به این موضوع، در مکان‌هایی که نیازمند امنیت بالا و کنترل تردد خودروها هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله دوربین‌های پلاک خوان را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم، پس تا پایان همراه ما باشید.

معرفی دوربین پلاک خوان

دوربین پلاک خوان یا دوربین ANPR از عبارت Automatic Number Plate Recognition گرفته شده است. دوربین‌های ANPR سیستم‌های مداربسته‌ای هستند که روی وقایع ترافیکی به‌طور خودکار نظارت دارند. در این دوربین‌ها از نرم‌افزار مدیریت تصاویر یعنی iVMS-5200 استفاده شده است که می‌توانند بسیاری از معضلات ترافیکی را حل کنند. دوربین ANPR در زمان عبور خودروها، شماره پلاک آن‌ها را ثبت می‌کند.

هدف دوربین مداربسته پلاک خوان ثبت و ضبط اطلاعات خودرو به وسیله تصویربرداری از پلاک خودرو‌ها است. بدین ترتیب اطلاعات صاحب خودرو نیز ثبت و آنالیز می‌شود. باید دانست که ثبت اطلاعات توسط این دوربین تنها به خودروهای متخلف ختم نمی‌شود و شامل سایر خودروها نیز می‌شود.

دوربین پلاک خوان

بیشتر چه افراد یا ارگان‌هایی از دوربین پلاک خوان استفاده می‌کنند؟

 • پلیس راهنمایی و رانندگی
 • صاحبان پارکینگ‌ها، کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی
 • استانداری، شهرداری و بخشداری‌ها
 • مراکز دولتی، نظامی و سازمان‌ها
 • صاحبان مراکز سوخت‌گیری

برای خرید دوربین پلاک خوان  با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

تفاوت دوربین پلاک خوان با سایر دوربین‌های مداربسته

در دوربین‌های مداربسته معمولی نیازی به پلاک خوانی نیست و این دوربین‌ها تنها جهت حفظ امنیت اماکن به کار می‌روند. اما دوربین‌های پلاک خوان با داشتن سنسورهای خاص و دقیق، قابلیت تشخیص دقیق اعداد و حروف پلاک در تاریکی شب یا شرایط محیطی نامساعد مانند برف، باران، مه و… را دارند. در ادامه برخی از سنسورها و امکانات این دوربین معرفی می‌شود.

سنسور BLC قوی: زیاد بودن نور پس زمینه در پشت یک جسم باعث می‌شود که آن جسم تاریک دیده شود. سنسور  BLCقوی باعث خنثی شدن این نور می‌شود و در نتیجه جسم به خوبی قابل مشاهده است. در هنگام شب که هوا تاریک است و نور چراغ خودرو باعث می‌شود پلاک به خوبی دیده نشود، وجود این سنسور باعث می‌شود پلاک با وضوح کامل دیده شود.

سنسور HLC قوی: هاله حاصل از نور چراغ خودرو باعث می‌شود لنز دوربین نتواند تصویر واضحی از پلاک ارائه دهد. اما وجود سنسور HLC در دوربین پلاک خوان باعث خنثی شدن این هاله و ارائه تصویری با وضوح بالا از پلاک خودرو خواهد شد.

سنسور DEFOG: در شرایطی که آلودگی، ذرات گرد و غبار یا مه در هوا وجود داشته باشد تصویر تار می‌شود. اما سنسور DEFOG یا ضد مه باعث خنثی شدن حالت مه و در نتیجه ارائه تصویری واضح از پلاک خودرو خواهد شد.

FPS و سرعت بالای شاتر: هر ویدیو که توسط دوربین ثبت می‌شود حاصل به هم چسبیدن تعدادی عکس است که در اصطلاح به آن FPS دوربین می‌گویند. دوربین‌های معمولی با FPS پانزده یعنی ثبت ۱۵ عکس در هر ثانیه برای ثبت پلاک خودروهایی که با سرعت در حال حرکت هستند،‌ مناسب نیستند. اما دوربین پلاک خوان در هر ثانیه ویدئو، از ۱۲۰ عکس استفاده می‌کند که دلیل این امر سرعت بالای شاتر یا تصویربرداری دوربین است. این موضوع باعث ایجاد تصاویر واقعی‌ با پیوستگی بالاتر می‌شود، به‌طوری‌که در حرکت خودرو با سرعت زیاد تصویر تار نمی‌شود و پلاک به‌راحتی قابل تشخیص است.

پروژکتورهای مخصوص: وجود ۴ پروژکتور مخصوص روی دوربین باعث تابیده شدن نور به سطح پلاک و واضح و درخشان دیده شدن آن می‌شود.

لنز متغیر: قابلیت تغییر زاویه یا بزرگ‌نمایی اپتیکال (تا ۱۰ برابر) سبب شده است، زمانی که فاصله دوربین از محل گذر خودرو زیاد باشد، دوربین زاویه خود را با خودرو تنظیم کند و در نتیجه تصویر مناسبی از پلاک ارائه دهد.

دوربین پلاک خوان

سنسور WDR: زمانی که تصویر دارای دامنه نور بسیار گسترده‌ باشد، یعنی میزان شدت نور موجب ایجاد نقاط تاریک و روشن در قسمت‌های مختلف تصویر شود، تصویر به خوبی تشکیل نمی‌شود. سنسور WDR موجود در این دوربین‌ها سبب تنظیم این حالت می‌شود و بین نقاط تاریک و روشن تعادل برقرار می‌کند که در نهایت باعث ارائه تصویری واضح از پلاک خودرو می‌شود.

مقاومت محیطی بالا: درجه حفاظتی IP68 و بدنه مقاوم این دوربین‌ها نسبت به آب و گرد و غبار سبب مقاومت محیطی بالای آن‌ها شده است.

عملکرد دوربین ANPR یا دوربین پلاک خوان

 • نصب آسان

دوربین‌های پلاک خوان قابلیت نصب در زیرساخت‌های مختلف از جمله چراغ‌های راهنمایی و پایه چراغ‌های نصب‌شده در حاشیه خیابان‌‌ها یا پل‌ها را دارند.

 • تنظیم و راه‌اندازی آسان

برای کنترل از راه دور این دوربین‌ها می‌توان از یک رابط گرافیکی (GUI) استفاده کرد. همین باعث نصب و راه‌اندازی آسان دوربین در مدت زمان کوتاه می‌شود.

 • عملکرد خودکار

زمانی که دوربین راه‌اندازی و روشن شد، وظیفه خود یعنی نظارت بر عملکرد وسایل نقلیه را آغاز می‌کند. در این دوربین‌ها سنسورهایی نصب است که شرایط نور و روشنایی وکیفیت تصویر را به‌طور خودکار مورد سنجش قرار می‌دهد و دوربین به‌طور خودکار با این شرایط تنظیم می‌شود. همچنین در این دوربین‌ها سیستم‌های هشدار وجود دارد که وقتی دوربین در معرض دستکاری‌های عمدی قرار بگیرد به صورت خودکار فعال می‌شود.

 • قابلیت انتخاب تنظیمات مختلف دوربین

دوربین پلاک خوان در دو حالت تصاویر را ثبت می‌کند. یک حالت زمانی است که خودرو در مقابل دوربین قرار می‌گیرد. حالت دوم زمانی است که دوربین فقط از یک سری خودرو خاص که از قبل  برای آن تعریف شده است تصویر برداری می‌کند.

مزایای دوربین پلاک خوان

 • کیفیت تصاویر: از مهم‌ ترین مزیت‌های این دوربین می‌توان به کیفیت بالای تصاویر ثبت شده توسط آن اشاره کرد. این دوربین قادر است تصاویری با کیفیت بالا در طول شبانه روز از پلاک خودرو ها ثبت کند.
 • نظارت شبانه روزی: یکی دیگر از قابلیت‌های این دوربین نظارت 24 ساعته بر ورود و خروج وسایل نقلیه مختلف است.
 • دسترسی از راه دور: تصاویر ثبت شده توسط دوربین پلاک خوان را می‌توان از هر جایی به راحتی کنترل کرد. شما می‌توانید تصاویر ثبت شده از پلاک خودروها را به صورت بی‌سیم به پایگاه داده‌های محلی انتقال دهید و در آنجا به صورت کاملا مسلط کنترل کنید‌.
 • از دیگر مزیت‌های این دوربین می‌توان به پوشش سطح جاده یا خیابان تا دو لاین توسط هر دوربین، ذخیره اطلاعات و تصویربرداری از وسایل نقلیه عبوری متخلف و حتی کنترل و شناسایی موانع فیزیکی در جاده‌ها اشاره کرد. همچنین این دوربین در هوشمندسازی و شفافیت امور مالی پارکینگ‌ها و کاهش خطای انسانی نقش دارد.
دوربین پلاک خوان
دوربین پلاک خوان
دوربین پلاک خوان

راهنمای نصب دوربین پلاک خوان

اشتباه در روش نصب دوربین‌های پلاک خوان و تنظیم اشتباه زاویه و ارتفاع دوربین می‌تواند در فرآیند پلاک‌خوانی مشکل ایجاد کند. زمانی که پلاک‌خوانی به‌صورت خودکار و توسط هوش مصنوعی انجام شود، این مشکل حادتر می‌شود. در ادامه سعی داریم نکاتی را در خصوص نحوه نصب صحیح دوربین‌های پلاک خوان بیان کنیم.

زاویه افقی و عمودی دوربین

در نظر گرفتن ارتفاع و زوایه نصب این دوربین‌ها بسیار حایز اهمیت است. ارتفاع زیاد جایگاه دوربین نسبت به خودرو و همچنین مناسب نبودن زاویه افقی و عمودی دوربین نسبت به پلاک خودروها می‌تواند پلاک‌خوانی را دچار مشکل کند. برای مثال زمانی که دوربین در ارتفاع ۵/۵ متری نصب شده باشد با در نظر گرفتن زاویه عمودی حداکثر ۳۰ درجه می‌توان تصویر خودرویی را که در فاصله ۵/۹ متری دوربین قرار دارد را ثبت کرد. زاویه پلاک خودرو در خط عمودی نسبت به دوربین پلاک خوان  باید بین ۱۵ تا ۳۰ درجه باشد.

زاویه پلاک خودرو

زاویه افقی پلاک خودرو نباید بیشتر از ۵ درجه باشد، در غیر این صورت ممکن است نرم‌افزارهای پلاک‌ خوان دچار مشکل شوند.

ارتفاع مناسب دوربین پلاک خوان

بهترین ارتفاع برای نصب دوربین در پروژه‌های پارکینگی ۵/۱ متر و در پروژه‌های ترافیکی بالاتر از ۵/۵ متر است.

دوربین پلاک خوان

ویژگی‌های مهم نرم‌افزاری

 • توانایی ثبت پلاک خودرو‌های در حال تردد
 • ارائه مشخصات مربوط به مالکین خودرو، از جمله نام و تصویر مالک
 • ثبت و ضبط خودروهای مختلف بدون محدودیت در تعداد
 • توانایی اتصال خودکار به دوربین‌های نظارتی
 • ذخیره‌سازی اطلاعات تردد، شامل تاریخ و ساعت ورود، مجاز بودن خودرو، شماره و تصویر پلاک و تصویر کامل خودرو
 • متصل بودن به انواع آلارم
 • متصل به راه‌بند یا گیت ورودی
 • توانایی بازکردن خودکار راه‌بند برای خودروهای مجاز

اجزا اصلی سیستم پلاک خوان

این سیستم از دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار ساخته شده است.

بخش سخت‌افزاری آن از دوربین، پایه دوربین، پردازنده و متعلقات آن، پروژکتور، سنسورها، لوپ، راه‌بند، بورد کنترل راه‌بند، پرینتر، کارت مگنت، رک، UPS ، سوئیچ، مایفر و…. ایجاد شده است. بخش نرم‌افزاری آن نیز می‌تواند با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته OCR یا Optical Character Recognition اعداد و حروف پلاک را با دقتی بیش از ۹۶% تشخیص دهد.

دوربین پلاک خوان

انواع دوربین‌های پلاک خوان و کاربرد آن‌ها

انواع مختلفی دوربین پلاک خوان در بازار موجود است که عبارت‌ اند از:

دوربین پلاک خوان جاده‌ای

دوربین پلاک خوان جاده‌ای نوع دیگری از دوربین‌های پلاک خوان است که در جاده‌ها و بزرگراه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوربین قادر است علاوه بر تشخیص مدل و رنگ خودروهای مختلف، میزان سرعت آن‌ها را نیز بسنجد و در صورت داشتن سرعت غیرمجاز و هرگونه تخلف رانندگی اطلاعات خودرو مورد نظر را ثبت کند و در اختیار پلیس قرار دهد.

دوربین پلاک خوان پارکینگ

دوربین پلاک خوان پارکینگ در پارکینگ‌هایی با سیستم صدور قبض و همچنین پارکینگ‌های عمومی و خصوصی مبتنی بر کارتخوان‌های RFID جهت کنترل تردد مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که راننده کارت را به محل کارتخوان نزدیک می‌کند تصویر خودرو به همراه مشخصات راننده ثبت می‌شود و به صورت اتوماتیک هزینه پارکینگ پرداخت می‌شود،‌ در نتیجه به خودرو اجازه خروج داده می‌شود.

دوربین پلاک خوان سازمانی

برای کنترل تردد کلیه وسایل نقلیه در سازمان‌ها از این دوربین استفاده می‌شود.

دوربین پلاک خوان

شرایط لازم جهت نصب دوربین پلاک خوان

از شرایط بسیار مهم برای نصب دوربین پلاک خوان می‌توان به ارتفاع نصب، فاصله دوربین تا سوژه، شرایط نوری و زاویه قرارگیری دوربین، سرعت شاتر، رزولوشن بالا، فریم ریت، استارلایت و… اشاره کرد. بهترین حالت ممکن جهت نصب ، تامین منبع نوری مناسب برای آن است، به گونه‌ای که مانع دید دوربین نشود.

بازرسی جاده‌ها و راه‌آهن

این نوع از دوربین پلاک خوان وظیفه آماربرداری از جاده‌ها و خطوط راه‌آهن را دارد. همچنین سامانه بازرسی راه‌آهن و جاده‌ها به دلیل سرعت بالای بازرسی کمک شایانی به نگهداری و تعمیر به‌موقع این خطوط می‌کند.

دریافت عوارض

یکی از روش‌های اخذ عوارض بزرگراه‌ها و جاده‌ها پرداخت الکترونیکی عوارض است. عملکرد این سیستم این گونه است که در صورت عدم توقف در محل عوارضی، مبلغ عوارض به صورت الکترونیکی از حساب مالک خودرو کسر می‌شود. هدف اصلی این سیستم جلوگیری از تاخیر در پرداخت و جمع‌آوری عوارض جاده‌ها است. قطعا تاکنون با این نوع دوربین‌ پلاک خوان مواجه شده‌اید.

دوربین پلاک خوان

جمع‌بندی

دوربین پلاک خوان برای حفاظت و امنیت مکان‌های عمومی و جاده‌ها لازم و ضروری است. این دوربین‌ها با امکانات ویژه و سنسورهای مختلف قابلیت‌های زیادی دارند. در این مقاله انواع دوربین‌های پلاک خوان، کاربردها، مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دادیم که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

برای خرید دوربین پلاک خوان  با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

‫0/5 (0 امتیاز )