آموزش دوربین مداربسته, دوربین مداربسته

WDR دوربین مداربسته هایک ویژن چیست + کاربرد

wdr دوربین مداربسته

WDR دوربین مداربسته هایک ویژن چیست و چه کاربردی دارد؟

WDR مخفف Wide Dynamic Range هست که به نوعی تکنولوژی گفته می شود که قابلیت تطبیق دریچه دیافراگم دوربین با تغییر نور منعکس شده از شی در محیط و تصویر برداری با کیفیت مناسب گفته می شود.

زمانی که صحبت از دوربین مدار بسته می کنیم در وحله ی اول کیفیت تصویر برداری دوربین برای ما بسیار اهمیت دارد، موارد مختلفی بر روی کیفیت تصویر، تاثیر مستقیم دارد که از جمله ی آنها می توان به رزولوشن، پهنای باند، سرعت تصویر برداری، WDR، BLC، HLC و… اشاره نمود. در این مجال سعی در ارائه شرحی در خصوص تکنولوژی WDR روی دوربین های مدار بسته تحت شبکه داریم، از شما دعوت می کنیم که همراه ما باشید:

تکنولوژی WDR، در واقع یک تکنولوژی پیشرفته است که در ایران بیشتر به اسم ضد نور معروف شده است، در واقع این تکنولوژی به دوربین در تصویر برداری مناسب از مناظری که دارای چند نور مختلف هستند ( مثل نور زیاد بیرونی و نور کم داخلی) کمک شایانی می کند.

تصویر برداری توسط دوربین های مدار بسته تحت شبکه معمولی، در محیط هایی که سطوح نوری متفاوتی دارند دچار مشکل می شود و تصویر تاریک می شود و این موضوع یک نقطه ضعف بزرگ برای این نوع دوربین ها به حساب می آید. بعنوان مثال زمانی که دوربین در حال تصویر برداری در یک محیط است یک منبع نوری قوی مانند نور خورشید، نور چراغ خودرو، یک درب یا پنجره رو به بیرون و…، باعث تنگ تر شدن دریچه دیافراگم دوربین مدار بسته شده و نقاط کم نور واقع در میدان دید دوربین کاملا تاریک دیده می شوند. در اینجاست که تکنولوژی WDR به کمک دوربین های مدار بسته می آید.

در یک تعریف WDR، به توانایی کنترل هوشمند دریچه دیافراگم دوربین در مقابل کم و یا زیاد شدن انعکاس نور از شی به دوربین در محیط های دارای حداقل دو نور، و ارائه تصویر مناسب گفته می شود. هنگامی که زاویه دید دوربین رو به پنجره یا درب ورودی، تصویر شخص تاریک و تصویر فضای بیرون روشن و نامشخص می باشد که این امر باعث ارائه تصویر فاقد ارزش می شود اما با استفاده از دوربین های با قابلیت WDR، تصویر بصورت کاملا مطلوب توسط فیلترهای جبران ساز و کنترل کننده دیافراگم اصلاح شده و در اختیار قرار می گیرد.

wdr دوربین مداربسته

wdr دوربین مداربسته ddcpersia.com

تکنولوژی WDR هایک ویژن به دو نوع تقسیم می شود که عبارتند از: WDR و DWDR.

WDR دوربین مداربسته :

 این تکنولوژی به دوربین مدار بسته این امکان را می دهد تا در شرایط نوری نامناسب که در بالا به آن اشاره شد، تصویر با کیفیت بگیرد. این تکنولوژی هم در دوربین های آنالوگ و هم در دوربین های تحت شبکه (IP)، وجود دارد و واحد آن دسی بل می باشد. بعنوان مثال یک دوربین مدار بسته با WDR، معادل 120 دسی بل، به دوربین امکان تصویر برداری با کیفیت در هر شرایط سخت نوری را با کیفیت عالی می دهد.

DWDR دوربین مداربسته :

مفهوم WDR دیجیتال یک تکنیک نرم افزاری می باشدکه از طریق تنظیم اشعه جبران ساز ( گاما) و با جبران نقاط تاریک تصویر کار می کند.در این روش از دو پردازنده مجزا جهت تصویر برداری از نقاط تاریک و روشن استفاده می کنداز تلفیق این دو تصویر یک تصویر با کیفیت مناسب بدست می آید.تکنولوژی WDR دیجیتال قابل تنظیم از سطح 1 تا 8 می باشد اما بایدتوجه داشت که تنظیم دوربین ها با این تکنولوژی بسیار حساس و پیچیده می باشد.

 جدول مقایسه ای بین WDR و DWDR:

مقایسه

Digital WDR

WDR

تکنولوژی

جبران نور نقاط مختلف تصویر توسط اشعه گاما

ترکیب پرتوهای کم و زیاد نور در یک فریم.

مزایا

کیفیت عکس مناسب

کیفیت عکس عالی

معایب

امکان از بین رفتن قسمتی از تصویر

ممکن است دچار پراکندگی رنگ شود و یا رنگ ها در حالت پر نور طبیعی به نظر نیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.